يکشنبه - ۱۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷:۱۸
> شهری - 
اعضای شورای شهر در آستانه انتخاب شهردار تهران هستند. در این میان چرا حسین مرعشی بهترین گزینه برای شهردار تهران است؟
اعضای شورای شهر در آستانه انتخاب شهردار تهران هستند. در این میان چرا حسین مرعشی بهترین گزینه برای شهردار تهران است؟ در این خصوص توجه به نکات زیر ضروری به نظر می‌رسد:

1. در بررسی صلاحیت گزینه‌های گوناگونی که به عنوان شهردار تهران مطرح می‌شوند عمدتا به توان مدیریتی برای اداره شهر یا صلاحیت سیاسی و رویکرد اصلاح طلبانه گزینه‌ها اشاره می‌شود. در این میان توجه به اقتصاد شهری و اشراف شهردار آینده  به اقتصاد شهر تهران کاملا مغفول مانده است.

2. شهرداری تهران تا کنون با درآمدهای ناپایدار و به شدت آسیب‌زا از جمله تراکم فروشی اداره شده است. این رویکرد در اداره تهران مانند این است که فردی با فروش اعضای بدنش به گذران زندگی بپردازد. شهرداری تهران نیازمند درآمد پایدار و معقول است و حسین مرعشی جسارت پرداختن به ایده‌های نو در ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری را داراست. استفاده از فاینانس داخلی و خارجی در اجرای پروژه‌های عمرانی و خدماتی یکی از این موارد است.

3. شهرداری تهران نباید مواجب بگیر دولت‌ها و صرفا یک نهاد خرج باشد. اقتصاد شهری، نه تنها زائده‌ای بر اقتصاد ملی نیست که باید بخش مهمی از رشد اقتصادی باشد. شهرداری تهران باید با اجرای پروژه‌های جسورانه عمرانی و خدماتی به جهش اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی یاری برساند. سوابق حسین مرعشی گویای آن است که وی مرد پیشبرد طرح‌های جسورانه و پشتیبانی از ایده‌های خلاقانه است.  

4. در دنیای امروز، گردشگری بخش مهمی از اقتصاد شهرهاست. در این میان اما تهران ،  شهر گردشگری نیست. عمده کسانی که از آنان تحت عنوان گردشگر داخلی یا خارجی در تهران یاد می‌شود برای پیگیری امور تجاری، کاری یا درمانی خود به تهران می‌آیند. کمتر کسی صرفا به قصد گردشگری به تهران می‌آید. در دنیای امروز، گردشگری یکی از دو بال اقتصاد شهرهاست و موجب رونق کسب و کار اهالی شهر می‌شود. در حال حاضر تهران فاقد این بال است. حسین مرعشی به عنوان آخرین رئیس سازمان گردشگری در دولت اصلاحات برای حل این معضل برنامه دارد و تجربه کافی را نیز داراست.


5. اقدامات شهرداری‌ها در تسهیل و سرعت بخشی به صدور انواع مجوز‌ها نقش مهمی در کاهش رتبه فضای کسب و کار کشورها دارد. جایگاه و رتبه فضای کسب و کار کشورها تاثیر مستقیم در جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد. حسین مرعشی به آزادسازی اقتصاد شهری، رفع موانع بیهوده و ایجاد سهولت در صدور مجوزهای کسب و کار به خصوص در بخش‌های خلاقانه و نو اعتقاد راسخ دارد.  

مهدی الیاسی
کد خبر: ۱۲۵۶۲۹
نام:
ایمیل:
* نظر:
right آخرین اخبار
آموزش