به‌روز شده در: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
سه‌شنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲:۴۱
> دولت - 
از 30 اردیبهشت که خبر پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد، نمایندگان مجلس و شخصیت های سیاسی انتظارات خود را از کابینه دولت آینده بیان کردند. حسن روحانی نیز در این مدت به دیدگاه های مختلف گوش داد و در نهایت فهرست وزرای پیشنهادی خود را تقدیم مجلس کرد.
به گزارش 9صبح، بعد از گمانه زنی های فراوان رسانه ای و شخصیت های مطرح سیاسی بالاخره لیست وزرای پیشنهادی منهای وزیر علوم به ایستگاه بهارستان رسید و تقدیم نمایندگان ملت شد اما انتقادها از همان لحظه بعد از اعلام لیست شروع شد. مسعود پزشکيان که رياست جلسه مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت، بعد از خواندن نامه رئیس جمهوراز اين‌که در چيدمان کابينه دوازدهم به آذری‌زبان‌ها وقعی نهاده نشد، انتقاد کرد.

ناراحتی آذری های مجلس از رئیس جمهور

يکي ديگر از نمايندگان آذري زبان مجلس نيز با بيان اينکه ۴۰ درصد جامعه ايران، آذری‌زبان هستند از اين‌که حتی يک وزير از اين جامعه در جمع کابينه حضور ندارد گلايه کرد و گفت: آيا در تعيين کابينه نگاه قوميتی نداشتيد؟ اگر نگاه قوميتی داشتيد چرا از ترکها کسی را در کابينه جا نداديد؟ آيا به نظرتان در حد و اندازه وزارت نبودند؟ اگر نبودند چرا تاکنون به آنها امکان رشد ندادهايد؟

چشم امید نمایندگان زن به معرفی وزیر علوم

بماند که اعضایی فراکسیون زنان مجلس نیز ناراحتی خود را به علت فقدان نامی از خانم ها در این فهرست پنهان نکردند. البته وجود برخی زمزمه‌ها درباره معرفی یک زن برای وزارت علوم تا حدودی آنها را دلگرم کرده است.

افتادن 3 وزیر قطعی است

اگر از فراکسیون امید که روز یکشنبه این هفته اعلام کرد 7 وزیر پیشنهادی نمی توانند رأی اعتماد بگیرند، اعضای فراکسیون مستقلان نیز همچین دلخوشی از ترکیب وزرای پیشنهادی ندارند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب رئیس فراکسیون مستقلان در انتقاد صریحی گفت: افتادن 3 وزیر پیشنهادی قطعی است چون اوضاع رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور، جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و بطحایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اصلا خوب نیست.

احتمال بازنگری در ترکیب وزرای پیشنهادی

البته محسن بیگلری در میان همه انتقادها از احتمال تجدیدنظر در لیست معرفی شده به مجلس سخن گفت، او یادآور شد: احتمال تجدیدنظر در چند مورد از سوی رییس جمهوری وجود دارد و این مسئله در گذشته نیز سابقه داشته است.

خوشبینی معاون پارلمانی روحانی به رأی اعتماد گرفتن همه وزرای پشنهادی

اما با وجود این انتقادها حسینعلی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: نسبت به رای آوری وزرای پیشنهادی خیلی خوشبین و بسیار امیدوار هستم.

و انتظار هیأت رئیسه مجلس ...

جلسه رأی اعتماد وزرای پیشنهادی در روز سه شنبه هفته آینده برگزار می شود. هیأت رئیسه مجلس انتظار دارد رئیس جمهور گزینه وزیر پیشنهادی علوم را نیز تا روز چهارشنبه هفته جاری معرفی کند.


منبع: نامه نیوز

کد خبر: ۱۲۸۱۲۹
نام:
ایمیل:
* نظر:
آموزش