به‌روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
يکشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۴:۲۷
> نظامی - 
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: هیچ مقام نظامی در دنیا فکر نمی‌کرد که بتوانیم به اقیانوس آرام برویم، آفریقا را دور بزنیم و به کانال سوئز نیز برسیم ولی ما توانستیم.
به گزارش 9صبح، امیر دریادار حبیب الله سیاری در مراسم رونمایی از کتب فرماندهان نداجا و نوشت افزار با نمادهای نیروی دریایی در حوزه هنری گفت: کشور ما از شمال و جنوب کشوری دریایی است و هر سه نوع دریا را ما در اقلیم خود داریم، بسته، نیمه بسته و باز که به آب‌های آزاد ارتباط دارد.
 
وی ادامه داد: دریا برای هر کشوری حائز اهمیت است. دریا هم می‌تواند تهدید باشد و هم فرصت، اگر در کشوری که به دریا متصل است انسان‌هایی هوشمند و عالم و پر تلاش باشند، دریا فرصت است و اگر اینچنین نباشد تهدید خواهد بود.
 
امیر سیاری عنوان کرد: کشور ایران در دریا منافع بسیار زیادی دارد. منابع عظیم غذایی و انرژی از جمله این منافع هستند. ما استفاده زیادی از انرژی تجدیدپذیر دریا می‌توانیم انجام دهیم مانند حرکات امواج و بادها. همچنین بیش از 90 درصد از صادرات و واردات ما از دریا است، لذا می‌توانیم مشاغل زیادی در حوزه دریا و سواحل ایجاد کنیم. این‌ها منابع ما هستند که با توجه به همین موضوع می‌توانیم به اهمیت دریا پی ببریم.
 
وی افزود: اهمیت دریا مربوط به امروز نیست، شما می‌بینید در تاریخ که پرتغالی‌ها به سواحل جنوبی ما آمدند و 150 سال ساکن شدند و بعد از آن انگلیسی‌ها آمدند. من به شما می‌گویم که عامل بدبختی ما در حوزه دریا همین‌ها بودند. در زمان حضور آن‌ها، بندر جاسک و اطراف آن مهمترین سواحل منطقه بودند ولی استکبار و حکومت‌های نالایق قبل از انقلاب، ما را از سواحل و توجه به دریا دور کردند تا به ثروت و قدرت دریا دست پیدا نکنیم، پس عامل دوری ما از دریا در گذشته استکبار جهانی بود.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نظریه بازگشت به دریا که توسط نیروی دریایی ارتش دنبال می‌شود از تدابیر فرماندهی معظم کل قوا استخراج شده است. ایشان توجه بسیار زیادی به فرهنگ‌سازی دارند. مقام معظم رهبری فرمودند که بروید و در دانشگاه‌ها صحبت کنید و جلسه بگذارید؛ لذا این کار را انجام دادیم. ایشان همچنین فرمودند که به نسل جوان توجه کنید؛ لذا رفتیم و در مدارس نیروی دریایی ارتش را معرفی کردیم. رهبری فرمودند در کتاب‌های جغرافیا این مطالب را بیاورید تا نوجوانان و جوانان کشور به اهمیت دریا پی ببرند که الحمدلله به تازگی مطالبی در این رابطه در کتاب جغرافیا آمده که قبلا نبوده است.
 
دریادار سیاری افزود: همکاری ما با حوزه هنری نیز در راستای همین تدابیر و برای فرهنگ‌سازی است که دو بعد دارد. بُعد اول معرفی ایثارگری‌های گذشته است تا نسل نوجوان و جوان بداند که چه کسانی از خود گذشتند و چه کسانی جان خود را دادند تا این کشور بماند. این الگوها باید معرفی شوند تا دشمن الگوهای تقلبی خود را وارد ذهن جوانان ما نکند ،اما بُعد دوم این فرهنگ‌سازی، شناساندن قهرمانانی هستند که الان حضور دارند، قهرمانانی که از خانواده می‌گذرند و به ماموریت‌های طولانی مانند اقیانوس اطلس می‌روند.
 
وی خاطرنشان کرد: هیچ مقام نظامی در دنیا فکر نمی‌کرد که بتوانیم به اقیانوس آرام برویم، آفریقا را دور بزنیم و به کانال سوئز نیز برسیم ولی ما توانستیم؛ روزی ما اعلام کردیم که به اطلس و بعد از آن به غرب اطلس خواهیم رفت، آمدند در شبکه CNN خط کشیدند از بندرعباس تا اطلس و گفتند به هیچ عنوان ایران توانایی ورود به اطلس و عبور از آن را ندارد ولی ما وارد اطلس شدیم و در آینده نزدیک به غرب اطلس هم خواهیم رفت و آن موقع است که ما روی نقشه خط بکشیم و به آن‌ها بگوییم که ما توانستیم و هر چه می‌گوییم بدون شک انجام خواهیم داد و از هیچ قدرتی هراس نداریم.

منبع: میزان
کد خبر: ۱۲۸۵۶۱
نام:
ایمیل:
* نظر: