چهارشنبه - ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴:۰۹
> شهری - 
روزنامه دنیای اثتصاد نوشت:روز گذشته در پایان جلسه علنی اعضای شورای شهر تهران تصمیم گرفتند برای تعطیلات تابستانی، یک هفته آینده جلسات شورای شهر تهران تعطیل شود.
روزنامه دنیای اثتصاد نوشت:روز گذشته در پایان جلسه علنی اعضای شورای شهر تهران تصمیم گرفتند برای تعطیلات تابستانی، یک هفته آینده جلسات شورای شهر تهران تعطیل شود.

این در حالی است که از آغاز فعالیت رسمی شورای شهر پنجم فقط 21 روز می‌گذرد و طی این مدت اعضای پارلمان محلی پایتخت فقط 7 جلسه برگزار کرده‌اند.

جلساتی که به دلیل ایجاد تغییرات اساسی در ترکیب اعضای شورای شهر از یکسو و کابینه شهرداری تهران از سوی دیگر، بخش اعظم وقت جلسات برگزار شده خود را به انتخابات متعدد از انتخاب رئیس شورا تا انتخاب نمایندگان شورا در کمیسیون‌ها و نهادهای مختلف گذرانده است. این روند موجب شده طی این مدت وقت چندانی به طرح مساله و تصمیم‌گیری برای موضوعات و مشکلات شهر و شهرداری تهران اختصاص پیدا نکند.

در حالی که با توجه به وضعیت شهر تهران بسیاری از کارشناسان شهری تاکید دارند شورای شهر تهران نیاز است تا در مورد برخی موضوعات و اصلاح وضع موجود تصمیمات ضربتی اتخاذ کند. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که به نظر می‌رسد اعضای شورای شهر پنجم بهتر بود پیش از تعطیلات تابستانه که تا دوم مهرماه به‌طول می‌انجامد به بحث و بررسی بیشتری بپردازند تا در صورت لزوم طرح ویژه‌ای را تصویب کنند معضل ترافیک مهرماه است.

مشکلی که هر سال با آغاز سال تحصیلی جدید با افزایش بار ترافیک در ساعات اولیه صبح، موجبات نارضایتی بسیاری از شهروندان را فراهم می‌کند. این موضوع اگرچه پس از انتصاب معاون حمل و نقل و ترافیک جدید شهرداری تهران، در قالب بررسی برنامه‌های این معاونت برای کنترل ترافیک مهرماه در جلسه علنی شورا مورد بحث قرار گرفت اما به دلیل عدم اظهار نظر اعضای شورا بنا شد در جلسه بعدی(یعنی دیروز) مجددا به این موضوع پرداخته شود، اما این موضوع در جلسه دیروز مسکوت ماند و به نظر می‌رسد مجال دیگری برای بررسی این موضوع مهم پیش از آغاز فصل به وجود نیاید.

دومین مساله مهمی که با تعطیلات تابستانه شورای شهر فعلا بر زمین می‌ماند ارائه گزارش وضعیت موجود از شهر و شهرداری است که مطابق با قول شهردار جدید تهران بنا بود در ابتدای کار به اعضای شورای شهر و همچنین شهروندان ارائه شود. نکته‌ای که در کنار این موضوع باید مورد توجه اعضای شورای شهر تهران پیش از تعطیلی زودهنگام قرار می‌گرفت عدم استقرار کامل کابینه جدید مدیریت شهری و نیمه‌کاره ماندن انتصابات مدیران و معاونان شهردار تهران است.

برخی کارشناسان شهری معتقدند اعضای شورای شهر اگرچه نباید در روند انتصابات شهردار تهران دخالت مستقیم داشته باشند اما می‌توانند بر این روند نظارت داشته باشند. علاوه بر این دو موضوع، یکی از موضوعاتی که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در چند روز اخیر بر آن به‌عنوان دستور کار این کمیسیون در شهریورماه تاکید داشت، اصلاح بودجه بر مبنای حذف هزینه‌های غیرضروری است. حال با تعطیلی زودهنگام شورای شهر بعید به نظر می‌رسد اعضای شورای شهر در تعطیلات تابستانه به موضوعات کاری پیش‌بینی شده خود بپردازند.

کد خبر: ۱۳۱۴۱۲
نام:
ایمیل:
* نظر:
آموزش