به‌روز شده در: ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
سه‌شنبه - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۶:۴۶
> دولت - 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه با مسدود سازی و فشار به نسل جوان به جایی نمی‌رسیم، گفت: ما با هم عهد و پیمان بستیم که به عقب برنخواهیم گشت و مسیر توسعه و پیشرفت را ادامه خواهیم داد. هر کاری بخواهیم در این سرزمین انجام دهیم باید مردم را قانع کنیم. باید افکار عمومی را قانع کنیم.

حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان عصر امروز (یکشنبه) در سفر استانی به خراسان رضوی در نیشابور با بیان اینکه امروز روزی به یاد ماندنی برای من خواهد بود، گفت: مردم خونگرم و دلاور نیشابور قهرمان، نیشابور خیام و عطار،  نیشابور امام‌زادگان مکرم و فضل بن شازند،  نیشابور قدمگاه مولا علی بن موسی الرضا نیشابور سرزمین تبرک یافته با قدم‌های امام هشتم و آن بیان شیرین و حدیث معروف سلسله الذهب است.

وی گفت: من افتخار دارم مدتی مهمان مردم عزیز نیشابور بودم. در سال ۵۲ و در دوران خدمت و‌ظیفه مهمان نیشابور بودم و از مردم متدین و مومن و انقلابی خاطرات خوبی دارم. همان ایام در اوایل ورودم به نیشابور مقام معظم رهبری هر دو هفته یک بار شب جمعه می‌آمد و در جمعی از جوانان برای آن‌ها سخنرانی می‌کرد و برای ارادتی که از سال ۴۷ به ایشان داشتم در جلس‌ ای که آمدند گفتند از این به بعد به جای من فلانی در جمع شما می‌آید و سخنرانی می‌کند. مسجد جامع نیشابور چند شب شاهد سخنرانی من در ماه رمضان بود بنابرین ارادتم به مردم این دیار دیرینه است و امیدوارم بتوانیم خادم خوبی برای شما مردم عزیز باشیم و همه طرح‌ها و برنامه‌هایی که در دولت یازدهم به خراسان رضوی قول دادیم اجرایی کنیم. این از برنامه‌های ما که در نیشابور یا دیگر شهرستان‌های استان خراسان رضوی است.

روحانی گفت : خدا را شکر می‌کنم گازرسانی در ۱۰۱ روستا در این استان صورت گرفت. آبرسانی به ‌۱۲۰ روستا رسید و ۱۲۹ کلیومتر لوله‌کشی برای رسیدن آب به مزارع انجام شد و این ماموریت در دولت دوازدهم هم در مورد بهداشت مردم و تکمیل بیمارستان و مسائل مربوط به دانشگاه‌های این استان یا دانشگاه‌های نیشابور و همچنین طرح‌هایی که برای عمران و آبادانی است، مورد توجه خواهد بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از شما می‌خواهم به نکته مهمی که در جمع شما مطرح می‌کنم توجه کنید، گفت: ما کشور بزرگی هستیم ما ایران بزرگ و غنی در این دیار هستیم ما روابط خوبی با همسایگان داریم؛ با افغانستان و ترکمنستان و همه همسایگان و می‌خواهیم روابط خوبی با دنیا داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ما با هم عهد و پیمان بستیم که به عقب برنخواهیم گشت و مسیر توسعه و پیشرفت را ادامه خواهیم داد؛ اما عزیزان، خواهران و برادران و جوانان و مردم فهیم نیشابور، هر کاری بخواهیم در این سرزمین انجام دهیم باید مردم را قانع کنیم. باید افکار عمومی را قانع کنیم. 

رئیس‌جمهور افزود: اگر می‌خواهیم به مردم خدمت کنیم باید راه را برای مردم بزرگ این سرزمین تسهیل کنیم. مردم از ما اجبار را نمی‌پذیرند. مردم ایران آگاه و هشیار و انقلابی هستند کاری نکنیم در برابر نسل‌های آینده پاسخ قانع‌کننده‌ای نداشته باشیم اگر می‌خواهیم در اقتصاد پیشرفت کنیم، این مساله در صورتی امکان دارد که همه با هم باشیم. دولت اگر می‌خواهد در اقتصاد موفق باشد باید راه را برای مردم باز  کند. مردم اقتصاد را بهتر از دولتی‌ها اداره خواهند کرد. 

روحانی خاطرنشان کرد: این استان و شهرستان ظرفیت‌های بزرگی را برای پیشرفت دارد. افتتاح بخشی از فولاد خراسان در یک ساعت پیش در شهرستان نیشابور نشان می‌دهد که این استان آمادگی برای قطب صنعتی کشور را دارد. ما در ایران در بخش فولاد یکی از صادرکنندگان بنام در سطح جهان هستیم. فولاد را امروز به اروپا صادر می‌کنیم. اینجا سرزمین فولاد است. از سنگان و خاف گرفته تا نیشابور و سبزوار و سراسر این استان پهناور، امروز شاهد افتتاح ظرفیت دو و نیم میلیون تنی گندله سازی در مجمع فولاد نیشابور بوده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به محدودیت‌های اخیر فضای مجازی عنوان کرد: در دنیای امروز آیا بدون شبکه‌های مجازی می‌شود برای جوانان اشتغال ایجاد کرد؟ مردم اجبار را نمی‌پذیرند

رئیس جمهور در ادامه گفت: ما آمادگی و ظرفیت کامل برای حرکت در صنعت و کشاورزی و گردشگری و مسائل دانش بنیان داریم . اما این نکته را می خواهم به شما بگویم که هرجا که ما با هم حرکت کنیم پیروز خواهیم شد. وعده ما به شما در روز اول اشتغال برای جامعه بوده و وعده ما این بوده که این جوانان بتوانند صاحب اشتغال و زندگی شوند. همچنین وعده من به شما ملت ایران ایجاد اشتغال برای زنان و جوانان در این سرزمین بوده است. شما در استان خراسان در سال گذشته ۹ میلیون صادرات صنایع دستی داشته‌اید. شما در همه زمینه‌ها با قدرت پیشرفت می‌کنید.

روحانی افزود: من از شما مردم ایران می‌پرسم که آیا در دنیا و شرایط امروز بدون فضای مجازی می‌توانیم برای جوانان اشتغال ایجاد کنیم؟ یکی از حرکت‌های مادر دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که این راه ارتباطی با مردم و راه کسب و کار از طریق فضای مجازی را باز کند ما امروز تلاش می‌کنیم اینترنت پرسرعت را به همه روستاهای ایران برسانیم.

وی با بیان اینکه بعضی‌ها از اینترنت پرسرعت خیلی خوشش نمی‌آید، گفت: آنها می‌گویند سرعت اینترنت بسیار کند باشد به طوری که اگر شما بخواهید به سایتی دسترسی داشته باشید، باید وقت زیادی را صرف کنید. دنیای امروز دنیای سرعت و ارتباطات است ما اگر می‌خواهیم فساد در کشور از بین برود راهش اطلاع مردم و جوانان است و بدون حضور جوانان و بدون شفافیت و اطلاع مردم، تنها با دادگاه و پلیس نیروی امنیتی نمی‌توانیم با فساد مبارزه کنیم. مردم باید از همه چیز باخبر باشند.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: ما باید همه اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار دهیم امسال در بودجه سال ۹۷ زمانی که ما بودجه را تقدیم کردیم جوانان ما نسبت به بخش‌های مختلف آن اظهارنظر کردند آیا از انتقاد جوانان و اظهار نظر ملت ما نباید خوشحال باشیم.

روحانی تاکید کرد: همه باید باور کنیم این کشور از آن ملت است و همه باید قبول کنیم هر اقدامی می‌خواهیم انجام دهیم مردم باید همراه ما باشند. فاصله ما با مردم ما را به جایی نمی‌رساند ما در دنیای امروز نمی‌توانیم بگوییم که مردم و جوانان ما از اطلاعات بی‌خبر باشند حق اطلاع حق شهروندی همه مردم ایران است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: امروز در ایران بیش از ۲۰۰ هزار اشتغال در طول همین یک سال و نیم گذشته در فضای مجازی ایجاد شده است و امروز رفت و آمد مردم در بسیاری از شهرها و نقل و انتقال بارها و ارتباط آموزشی و بهداشتی مردم از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد. ما با مسدودسازی به جایی نخواهیم رسید و با فشار به نسل جوان به جایی نمی‌رسیم البته باید پیام‌رسان‌های داخلی خودمان را تقویت کنیم که حرف به حقی است. ما باید آینده ایران را هر چه در فضای مجازی تقویت کنیم. اما آیا می‌توان به نام تقویت فضای ایرانی مردم را از ارتباطات و اشتغال مرحوم کرد این کار امکان پذیر نیست بلکه ما باید به سمت قدرت ایران حرکت کنیم.

روحانی تصریح کرد: امروز قدرت ایران در سایه به دست آوردن فرصت‌هایی است که اگر امروز به دست نیاوریم فردا بسیار دیر شده است ما در دنیای رقابت با همسایگان و شرق و غرب دنیا هستیم و ما نیازمند یک اقتصاد پرتوان و دانش بنیان و همچنین نیازمند قدرتی صنعتی و دانش بنیان هستیم و باید در بسیاری از زمینه‌ها خودکفا شویم آیا می‌توانیم از ارتباط با دنیا خودمان را محروم کنیم در دنیای امروز با جدایی از جهان نمی‌توانیم به آرزوهای خود دست یابیم حتی اگر شما می‌خواهید فرهنگ اهل بیت را به جهان صادر کنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ما تعامل سازنده با جهان را می‌خواهیم، گفت: ما زیر بار حرف‌های زور هر قدرت و ابرقدرتی نمی‌رویم برجام به عنوان یک قرارداد بین‌المللی که به عنوان مظهر قدرت دیپلماسی ملت ایران است قابل تغییر نخواهد بود. آنهایی که فکر می‌کنند با فشار و زور و تهدید می‌توانند چیزی را به ایران تحمیل کنند در اشتباه هستند ما همانند مقاطع مختلف در برابر حرف زو ایستاده‌ایم و امروز هم خواهیم ایستاد.

روحانی عنوان کرد: ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم به دلیل اینکه اخلاق و دین و فتوای رهبری ما این نیست شما نمی‌توانید جلوی ما را بگیرید بلکه آنچه جلوی ما را گرفته اخلاق و ایمان و اسلام ما است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: اگر ما سلاح هسته‌ای نمی‌سازیم به خاطر اخلاق و احکام دین مبین اسلام و فتوای علما و رهبری دینی ما است، نه اینکه شما فشار آورید یا می‌خواهید فشار آورید اما تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای را نگه خواهیم داشت و علوم هسته‌ای که در مسیر صلح‌آمیز است را برای تولید برق، مسائل بهداشت، درمان، صنعت، کشاورزی و... استفاده خواهیم کرد.

روحانی با بیان اینکه ما به دنبال تهدید جهان و منطقه نیستیم، اظهار داشت: شما نمی‌توانید ملت بزرگ ایران را تهدید کنید. مردم ایران هشت سال در دفاع مقدس ایستادند. مردم قهرمان نیشابور برونسی‌ها، شوشتری‌ها و سرداران بزرگ را در جنگ و دفاع مقدس داشتند.

وی با بیان اینکه ما در مسیر منطق و استدلال هستیم اما می‌خواهیم در سیاست خارجی و اقتصاد و خودکفایی موفق شویم، تصریح کرد: امروز، روز وحدت، اتحاد، همبستگی و برادری همه ماست. سخنان خود را به صورت منطقی و آشکار بگویم، سلایق مختلف را می‌پذیریم، به اقوام مختلف ایران و مذاهب احترام می‌گذاریم، همه گویش‌ها و لهجه‌ها را می‌پذیریم ولی افتخار اصلی ما ایران و اسلام است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در مسیر پیشرفت دست به دست هم این مسیر را ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: ما باید با مردم صمیمانه، دوستانه و برادرانه رفتار کنیم و با منطق و استدلال آنها را در مسئله‌ای قانع کنیم. لجبازی با مردم نهایتش ضرر به کشور خواهد بود. دولت دوازدهم در برابر فشارها ایستادگی می‌کند و با عهدش با مردم وفادار خواهیم بود.

روحانی با بیان اینکه مسیر پیشرفت را ادامه خواهیم داد، ابراز داشت: منطق ما روشن است. می‌خواهیم مردم ما در رنج نباشند و در رفاه باشند. اسلام و این انقلاب سختی و رنج مردم را نمی‌خواهند. دین ما دین آسان است. دین ما دینی است که هم دنیا و هم آخرت را دارد بنابراین با کمک هم در مسیر پیشرفت و آبادانی حرکت می‌کنیم.

وی با اشاره به وضعیت آبی کشور بیان کرد: امسال، سالی است که از لحاظ بارندگی به خاطر کمبود باران و خشکسالی باید همدیگر را در فصل تابستان کمک کنیم. به منابع آبی‌مان کمک کنیم. باید مسیر کشاورزی را متحول کنیم. در استان خراسان رضوی ۳۴۰ هکتار از اراضی با کشت گلخانه‌ای انجام می‌شود که ۲۰۰ هکتار مربوط به دولت دوازدهم است و برای سال‌های آینده ۵۰۰ هکتار را آماده کرده‌ایم.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: باید کشاورزی و آبیاری را متحول کنیم، باید در برابر مشکلات پیشرو عبور کنیم. این مسائل در سایه وحدت، اتحاد، کار و کوشش امکانپذیر است.

روحانی با بیان اینکه در سال گذشته در استان خراسان رضوی ۱۲۴ هزار هکتار اشتغال جدید ایجاد شده است، عنوان کرد: این رقم قابل بسیار ملاحظه‌ای است. مسیر امروز ما مسیر رونق اقتصادی و اشتغال برای جوانان است. اگر می‌خواهیم مسیر ما، پیشرفت کشور باشد، باید گفتمان را اقتصادی کنیم. با شعار اقتصادی مسائل ما حل نخواهد شد. ولی با گفتمان اقتصادی، مسائل و مشکلات کشور را حل خواهیم کرد. گفتمان ما باید تحول صنعتی، کشاورزی و اقتصادی باشد و اگر اینطور باشد، می‌توانیم در این مسیر پیروز باشیم.

کد خبر: ۱۴۳۶۵۹
نام:
ایمیل:
* نظر:
right
right آخرین اخبار