به‌روز شده در: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۵
يکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۰:۴۲
گام سوم، گامي با اهميت براي اصلاح‌طلبان است؛ گامي كه پس از موفقت در انتخابات هاي رياست‌جمهوري ۹۳ و مجلس ۹۴ بايد در انتخابات شوراي شهر ۹۶ همراستا با انتخابات رياست‌جمهوري ۹۶ محكم برداشته شود.

گام سوم، گامي با اهميت براي اصلاح‌طلبان است؛ گامي كه پس از موفقت در انتخابات هاي رياست‌جمهوري ۹۳ و مجلس ۹۴ بايد در انتخابات شوراي شهر ۹۶ همراستا با انتخابات رياست‌جمهوري ۹۶ محكم برداشته شود.

به گزارش 9صبح، اهميت اين انتخابات زماني مضاعف مي‌شود كه اصولگرايان باسابقه ای مانند سیدمرتضي نبوي از مدتي پيش به اعضاي اردوگاه اصولگرايي توصيه كردند با توجه به احتمال بالاي پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم بايد توان و تلاش خود را معطوف به انتخابات شوراي شهر كنند. اكنون محمد علي نجفي مسئول سازماندهي انتخابات شده است تا ليستي براي شوراي شهر ارائه شود كه بتواند اكثر كرسي‌هاي بهشت را به نام اصلاح‌طلبان كند. اين روزها وقتي نام ليست براي انتخابات از سوي اصلاح‌طلبان به گوش مي‌رسد اذهان به چندي قبل و انتخابات مجلس دهم باز مي‌گردد؛ انتخاباتي كه ليست اصلاح‌طلبان به نام ليست اميد ارائه شد اما واقعيت چنين نبود و تعدادي از نام هاي داخل آن ليست نسبتي با اصلاح‌طلبي نداشتند و زماني كه وارد خانه ملت شدند راهي را پيمودند كه با مسير تصميمات اصلاحات همسو نبود. البته نبايد به آنها خرده گرفت، چرا كه پرونده غيراصلاح‌طلبان ليست اميد و گرايشاتشان واضح بود. بنابراين آنها بر اساس مشي و گرايش خود تصميم گرفتند و ساده انگاري است كه آنها را به عهدشكني متهم كرد، بلكه بايد گلايه را از آناني داشت كه توان مديريت اعضاي ليست اميد پس از ورود به مجلس را نداشتند. همين تجربه و البته تجربه قبل‌تر آن يعني انتخابات قبلي شوراي شهر و آنچه افرادي مانند الهه راستگو انجام دادند اكنون بايد مدنظر تصميم‌گيران براي ليست انتخابات شوراها باشد تا پس از آن وقت جريان اصلاحات صرف يافتن مقصر نشود.

ليستي فراتر از سياست!

انتخاب نجفي براي مديريت ليست شوراي شهر جريان اصلاحات بهترين انتخاب بود، چنان كه او به خوبي با فضاي شوراي شهر آشناست و از سوي ديگر سال‌ها حضورش در جريان اصلاحات به او كمك كرده تا از توانايي افراد براي تصميم‌گيري درباره موضوعات شهري به خوبي اطلاع داشته باشد. بنابراين با توجه به اين شرايط به نظر مي‌رسد موضوعاتي فراتر از گرايشات سياسي در چينش ليست انتخاباتي اصلاح‌طلبان براي شوراي شهر موثر باشد. البته انتخاب نجفي به عنوان بالاترين ركن تصميم‌گيري براي ليست انتخابات شوراي شهر چندان هم بي‌حاشيه نيست و برخي كه به روحيات او آگاه هستند و مي‌دانند نسبت هاي رفاقتي جايگاهي براي نجفي در چينش ليست ندارد، به مخالفت با انتخاب او پرداخته‌اند و جالب اينكه مخالفت‌ها از ناحيه طيفي شنيده مي‌شود كه در زمان انتخابات شوراي شهر قبلي و همچنين مجلس دهم عملكرد قابل قبولي نداشتند.

لزوم بازخواني انتخابات مجلس دهم

براي عدم تكرار نشدن اشتباهات قبلي بايد به بازخواني آنها و چرايي پديد آمدن مشكلات پرداخت كه نزديك ترين موضوع همان انتخابات مجلس است و فراكسيون اميدي كه در ابتدا با وعده ۱۳۰ عضو فعاليت خود را آغاز كرد و به ۱۰۰ عضو رسید و اكنون داراي ۷۰ عضو است. حميدرضا جلايي پور فعال سياسي درباره اين ريزش نيرو نوشته است:«ترجيح تعدادي از نماينده‌ها اين است كه در يكسال اخير در ميانه و وسط حركت كنند، تا سال بعد وضعيت سياسي و تكليف آنها بهتر مشخص شود. خصوصا نمايندگان مجلس دهم، جديد و كم تجربه هستند.

عمدتا از پشتوانه سياسي قدرتمندي برخوردار نيستند. به همين دليل براي آنها مهم است كه به طرفي گرايش داشته باشند كه اين خلأ پشتيباني را براي آنها جبران كند. متاسفانه مديريت فراكسيون اميد تابه حال نتوانسته اين اطمينان و پشتيباني را براي آنها فراهم كند. مديريت فراكسيون اميد ادعا زياد داشته ولي به لحاظ عملي و محتوايي هنوز نتوانسته خودش را به صورت ايجابي در تعامل با ساير نمايندگان ميانه رو نشان دهد و عملا يك فراكسيون متزلزل بوده است.» تمام مولفه‌هاي ذكر شده مي‌تواند درانتخابات شوراي شهر هم مطرح و ضربه‌اي به جريان اصلاحات باشد.

كمك باشيد وگرنه گلايه ممنوع

در اين برهه برخي نيز به جاي كاستن از گلايه‌ها به آن دامن مي‌زنند كه همين امر موجب خواهد شد تهيه ليست انتخابات شوراي شهر در فضاي آرام و بدون دغدغه آماده نشود. از جمله گلايه‌هايي كه نقل محافل سياسي شده از جانب عارف است. او كه ظاهرا هنوز از عدم رياست بر مجلس دلگير است به زعم بسياري از آگاهان در مديريت فراكسيون اميد هم نتوانست آنچنان كه انتظار مي‌رفت موفق و مانع ريزش اعضا شود. اكنون پسر او هم متني را با اشاره به تئاتر«راپورت هاي شبانه دكتر مصدق» نوشته است كه چنين است: «چقدر احوال اين تئاتر من رو به ياد خودم انداخت. جواب هاي مصدق به فرزندش هماني است كه عارف هم در مقابل غرغرهاي هر از چندگاهي فرزندش حميدرضا كه اخيرا بيشتر هم شده، مي‌دهد. اعتراض هاي من مبني بر ترجيح داشتن يك پدر به جاي يك سياستمدار، چرايي عدم پاسخگويي به بي‌انصافي هاي برخي دوست نمايان كه خود را تئوریسين و روشنفكر ناميده‌اند، پايبندي بيش از اندازه بر قانون كه هميشه باعث ضررهاي دنيوي شده و خيلي از موارد مشابه. اينجاست كه مي‌فهمم اگر تمام اين مضيقه‌ها روزي به ماندگاري نام نيك امثال مصدق در تاريخ ايران زمين بينجامد، بايد شبانه روز قدردان سختگيري ها، قانونمداريپ ها، از خودگذشتگي ها و مهم‌تر ازهمه پايبندي پدرم به منافع ملي در مقابل منافع شخصي و گروهي، باشم. خدايا شكرت.» اين كنايه پسر عارف كه شايد برگرفته از دغدغه اين روزهاي پدر باشد نه تنها كمكي به پايان گلايه‌ها و حكمفرما شدن آرامش نمي‌كند بلكه برخلاف آن، فضاي تصميم‌گيري براي اتخاذ تصميم مناسب براي انتخابات شوراها از سوي بزرگان اصلاحات را دچار دلسردي و كندي مي‌كند. كاش آنهايي كه پيشرفت خود را مديون حمايت بزرگان اصلاحات هستند، اين روزها اگر كمكي هم براي اتخاذ تصميمات بهتر نمي‌كنند لااقل سكوت كرده و اجازه دهند تصميمات جبهه اصلاحات در فضايي عاري از گلايه اتخاذ شود و بار ديگر لبخند پيروزي بر چهره حاميان اصلاحات و اعتدال بنشيند.

روزنامه ارمان

کد خبر: ۸۷۶۷۲
نام:
ایمیل:
* نظر:
آموزش