شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۵:۵۵
لینک های بدافزار روی مک قصد پولدار کردن سازنده های نرم افزاری را دارند.
به گزارش 9 صبح به نقل از ديجي فارسي؛  یکی از جدیدترین بدافزارها کاربران این پلتفورم را فریب می دهد تا Advanced Mac Cleaner نصب کنند.
 
با اینکه زمانی Mac یکی از پاک ترین پلتفورم ها از ویروس و بدافزار بود، دیگر اینطور نیست. این روزها کاربران مک با تهدیدهای بسیاری مواجه هستند، و یکی از جدیدترین بدافزارها کاربران این پلتفورم را فریب می دهد تا Advanced Mac Cleaner نصب کنند.
 
توماس رید، محقق ارشد شرکت آنتی بدافزار MalwareBytes، این بدافزار جدید روی مک را شناسایی کرده است. مکانیسم آلوده کردن این بدافزار کاملا ساده است: شما باید وارد وبسایت آن شده و ابزار جعلی آنتی-بدافزار را نصب کنید.
 
اگر همچنان متوجه این بدافزار نشده و Advanced Mac Cleaner را نصب کنید، باز هم نمی فهمید چه اتفاقی افتاده است. وقتی توماس رید این بدافزار را روی یک  دستگاه امن نصب کرد تا نحوه عملکرد آن را ببیند، متوجه شد که هیچ اتفاقی نیفتاد.
 
اما بعد از بررسی های دقیق تر متوجه شد که یک فایل در این نرم افزار ادعای مالکیت بیش از ۲۳۰ نوع فایل را دارد، و فقط کافی است تنها یک فایل روی سیستم خود باز کنید تا این بدافزار به شما بگوید که برای آن به یک نرم افزار جدید و تخصصی نیاز دارید.
 
واقعا بدافزار زیرکی است، چون کاربران این فکر نمی کنند که اینکار هیچ اشکالی داشته باشد. پیام خطایی که ارسال می شود درست شبیه همان پیامی است که در زمان باز کردن یک فایل ناشناخته نمایش داده می شود، و به همین دلیل است که کاربران متوجه موضوع نمی شوند.
 
بعد از این پیام، بدافزار شما را به سمت یک سایت هدایت می کند که در آنجا کلی نرم افزار بدردنخور، مانند Mac Adware Remover و Mac Space Reviver را دانلود می کند، که هیچکدام از آنها اصلا به دردِ سیستم نمی خورند. البته، این نرم افزارها دارای تاییدیه معتبر مک هستند، و به همین خاطر باز هم هیچ هشداری دریافت نمی کنید.
 
تا اینجای کار که این بدافزار جاسوسی کاربران را نکرده و یا فایل های آنها را خراب نکرده است. چرا؟ چون این بدافزار بدنبال نصب تعداد زیادی ابزار روی سیستم شماست تا سازندگان را پولدار کند. اما ضرر اینکار برای شما چیست؟ این بدافزار هارد درایو شما را پُر و کُند می کند تا اینکه به یک تکه آجر ۱۵۰۰ دلاری تبدیل شود.
 
به کاربرانی که خیلی حرفه ای نیستند توصیه می شود از قوانین تلفن های هوشمند پیروی کرده و برای نصب برنامه ها فقط از اپ استور رسمی استفاده کنند. بااینکار، امنیت بیشتری خواهید داشت، هرچند این روزها بدافزارهای زیادی نرم افزارهای اپل را هدف قرار داده اند. اما در مقایسه با بدافزارهای موجود روی سیستم های ویندوز تعداد آنها کم است.
برچسب ها: كاربران مك ، بدافزار
کد خبر: ۹۱۵۲۰
نام:
ایمیل:
* نظر:
right آخرین اخبار