تکلیف شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان روشن شد

تکلیف شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان روشن شد

سخنگوی قوه قضاییه درباره اجرا نکردن رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مصوبه شرط سنی وزارت آموزش و پرورش گفت: باید تاریخ تصویب رأی و تاریخ اقدامی که از سوی دستگاه آغاز شده را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش 9 صبح؛ سخنگوی قوه قضاییه درباره اجرا نکردن رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مصوبه شرط سنی وزارت آموزش و پرورش گفت: باید تاریخ تصویب رأی و تاریخ اقدامی که از سوی دستگاه آغاز شده را مورد بررسی قرار داد.

مسعود ستایشی؛ سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز (سه‌شنبه 21 شهریور) در پاسخ به خبرنگار تسنیم تأکید کرد که رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری برای دستگاه‌ها حکم قانون را دارد و باید اجرا شود.

سؤال تسنیم درباره ابطال یک مصوبه وزارت آموزش و پرورش از سوی دیوان عدالت اداری بود که اینگونه مطرح شد: هیئت عمومی دیوان عدالت اداری یک رأی صادر کرده مبنی بر اینکه شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان که از طرف وزارت آموزش و پرورش 24 سال تعیین شده ابطال شود. اما برای پذیرفته‌شدگان دانشگاه فرهنگیان در کنکور 1402 این شرط سنی همچنان اعمال می‌شود.

نظر قوه قضاییه در این باره چیست؟

ستایشی تأکید کرد: آرای وحدت رویه دیوان عالی و دیوان عدالت اداری جزو منابع حقوق است. پس در حوزه حقوق ‌آرای وحدت رویه دیوان عدالت اداری در حکم قانون است.

وی ادامه داد: درباره اجرا نکردن این رأی از سوی وزارت آموزش و پرورش باید تاریخ تصویب رأی و تاریخ اقدامی که از سوی دستگاه آغاز شده را مورد بررسی قرار داد. طبق قاعده حقوقی اگر تاریخ رأی بعد از آغاز اقدام دستگاه باشد، اجرای آن به آینده موکول می‌شود.

ستایشی ادامه داد: اگر مصوبه بر اساس وحدت رویه ابطال شده باشد، به موحب‌ مقرره، دستگاه‌ها باید تبعیت کنند اما اگر اقدام دستگاه اجرایی قبل از مصوبه بوده باشد، اجرای آن برای آتی است.

گفتنی است؛ تاریخ رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری 1402/4/20 و تاریخ ابلاغ به طرفین 1402/5/14 و تاریخ مصوبه جدید (دفترچه کنکور) 1402/5/28 است.

بنابراین 39 روز پس از صدور رأی و 14 روز پس از ابلاغ قطعی، اقدام به صدور مصوبه جدید و مغایر با قانون و رأی دیوان کرده‌اند.

    نظر شما