اطلاعیه مهم دفتر رهبری درباره ماه رمضان / ۲ ماه رمضان در یک سال

 اطلاعیه مهم دفتر رهبری درباره ماه رمضان / 2 ماه رمضان در یک سال

با توجه به این که تعیین ماه مبارک رمضان براساس تقویم قمری صورت می‌گیرد بنا بر تغییرات ماه قمری، مسلمانان سال 1403 شاهد دو ماه رمضان خواهند بود.

به گزارش 9 صبح ؛ ماه رمضان سال ۱۴۰۲ مصادف است دوشنبه ، ۲۲ اسفند که تا ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۳ ادامه پیدا می کند و بار دیگر در پایان سال ۱۴۰۳ و ۱۱ اسفند ماه آغاز می شود

تاریخ ماه رمبارک رمضان هر سال بین ۱۰ تا ۱۱ روز تغییر می‌کند و به عقب می‌آید؛ بنابراین چرخه‌ی آغاز ماه رمضان با توجه به چهار فصل متفاوت است.

در کمترین زمان ممکن با یک ضامن و با کارمزد ۲ تا ۴ درصدنهمین ماه قمری، ماه میهمانی خدا، ماه رحمت و مغفرت و برکت و بهار قرآن است که نزد مسلمانان احترام و جایگاه ویژه‌ای دارد. تاریخ ماه رمضان به علت تفاوت تعداد روز‌های سال قمری با تعداد روز‌های سال شمسی در تقویم هجری شمسی در گردش است.

شروع ماه رمضان ۱۴۰۳ در تقویم هجری شمسی برابر با روز سه شنبه ۲۲ اسفند است. از طرفی، آغاز ماه مبارک رمضان ۱۴۰۳، مصادف با یکم رمضان ۱۴۴۵ هجری قمری است. در تقویم میلادی نیز اول ماه رمضان مصادف با ۱۲ مارس ۲۰۲۴ است.

پایان ماه مبارک رمضان ۱۴۰۳، ۲۳ فروردین ماه است.

چند سال یک بار ماه رمضان در عید نوروز است؟

شاید این نیز برای شما سوال باشد. باید بگوییم که هر ۳۳ سال یک بار ماه رمضان در عید نوروز خواهد بود.

چه سال‌هایی ماه مبارک رمضان در عید نوروز بوده است؟

عید نوروزهای سال ۱۳۷۰، سال ۱۳۸۱، سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ مصادف با ماه رمضان بوده است.

تاریخ شب‌های زیبای قدر در سال ۱۴۰۳

همانطور که می‌دانید سه شب از ماه رمضان یعنی ۱۹، ۲۱ و ۲۳ رمضان، شب‌های قدر هستند. ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ (جمعه)، ۱۸ رمضان ۱۴۰۳ است که روز بعدی آن یعنی شنبه ۱۹ رمضان سالروز ضربت خوردن امام علی (ع) است. پس از آن ۱۲ فروردین (یکشنبه)، ۲۰ رمضان ۱۴۰۳ است. ۲۱ رمضان سالروز شهادت امام علی (ع) است. در نهایت، آخرین شب قدر ۱۴ فروردین (سه شنبه)، ۲۲ رمضان است. روز بعدی آن ۱۴ فروردین، مصادف با ۲۳ رمضان است.

عید فطر سال ۱۴۰۳ کی است؟

۲۲ فروردین مصادف با اول شوال، عید سعید فطر اعلام شده است. ۲۳ فروردین یعنی دوم شوال نیز به مناسبت عید سعید فطر تعطیل است.

تقویم ما شمسی، اما ماه رمضان ماهی قمری است، به همین دلیل شروع ماه رمضان تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله در تقویم شمسی کشور در گردش است؛ زیرا تعداد روز‌های ماه قمری ۳۵۴ روز و تعداد روز‌های شمسی ۳۶۵ روز و در سال کبیسه ۳۶۶ روز است. به همین خاطر ماه رمضان سال ۱۴۰۳ یک بار در بهار و بار دیگر در زمستان همان سال رخ می‌دهد.

بر این اساس در ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ نیز ماه رمضان جدید  آغاز می‌شود. در واقع امسال شاهد دو ماه رمضان خواهیم بود؛ یک بار در ابتدای سال که گذشن ، بار دیگر در پایان سال.

در ۶ سال آینده اتفاقات جالبی در ماه‌های قمری رخ می‌دهد که باعث داشتن دو ماه رمضان در یک سال هجری شمسی خواهد بود.

بر اساس تقویم گریگوری و محاسبات نجومی، سال ۲۰۳۰ شاهد رویدادی خواهد بود که تکرار نمی‌شود و آن این است که ماه رمضان دو بار خواهد بود. رمضان سال ۲۰۳۰ که مطابق با سال ۱۴۵۱ هجری است از ۵ ژانویه آغاز می‌شود و رمضان بعدی در همان سال ۲۰۳۰ در ۲۶ دسامبر است.

بر اساس محاسبات نجومی، مسلمانان در سال ۲۰۳۰، ۳۶ روز روزه خواهند گرفت که ۳۰ روز آن همان سال در ابتدای سال و ۶ روز در پایان آن سال خواهد بود.

این پدیده که دو بار ماه رمضان در یک سال تقویمی باشد، تا سال ۲۰۶۳ تکرار نخواهد شد. یعنی چرخه‌ی ماه رمضان بعد از ۳۳ سال دوباره اتفاق می‌افتد یعنی در سال ۲۰۶۳.

ماه رمضان امسال ۱۴۰۲ چه تاریخی است ؟

تاریخ ماه رمضان امسال در تقویم شمسی،  قمری ، میلادی به صورت زیر است:

تاریخ آغاز ماه رمضان ۱۴۰۲ در تقویم شمسی

همانطور که در بالا نیز ذکر شد، امسال (سال ۱۴۰۲) در تقویم شمسی دو رمضان داریم.

تاریخ شروع ماه رمضان اول سال ۱۴۰۲ مصادف بود با پنجشنبه ، ۳ فروردین [ حَمَل ] ۱۴۰۲

تاریخ شروع ماه رمضان دوم سال ۱۴۰۲ مصادف است دوشنبه ، ۲۱ اسفند [ حوت ] ۱۴۰۲

تاریخ آغاز ماه رمضان ۱۴۰۲ در تقویم ۱۴۴۴ قمری

تاریخ شروع ماه رمضان در سال ۱۴۰۲ در تقویم قمری برابر است با:

ماه رمضان اول :سال ۱۴۴۴ الخمیس ، ۱ رمضان ۱۴۴۴ ، ۱ / ۹ / ۱۴۴۴

ماه رمضان دوم :سال ۱۴۴۵ الإثنین ، ۱ رمضان ۱۴۴۵ ، ۱ / ۹ / ۱۴۴۵

تاریخ شروع ماه رمضان ۱۴۰۲ در سال ۲۰۲۳ میلادی

تاریخ آغاز ماه رمضان ۱۴۰۲ در تقویم میلادی برابر است با :

رمضان اول :۲۰۲۳ March ۲۳ , Thursday، ۲۳ - ۳ – ۲۰۲۳

رمضان دوم :۲۰۲۴ March ۱۱ , Monday، ۱۱ - ۳ – ۲۰۲۴

چرا ماه رمضان تاریخ ثابتی ندارد؟

ماه رمضان ماه قمری است که در ایران و در تقویم شمسی ما تاریخ ثابتی ندارد و هر ساله در حال گردش است. تعداد روز های شمسی ۳۶۵ روز و در سال کبیسه ۳۶۶ روز است اما تعداد روزهای ماه قمری ۳۵۴ روز است.

نکات جالب در مورد تاریخ ماه رمضان سال های آینده

از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۴ باید ایام عید را روزه گرفت و ۱۰ سال طول میکشد تا ماه رمضان کامل با زمستان مقارن شود.

در سال ۱۴۰۴ دو عید فطر خواهیم داشت. 

عید سعید فطر ۱۴۰۳ چه روزی است؟

عید فطر از مهم ترین جشن ها و اعیاد مسلمانان و روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. با رویت ماه شوال مسلمانان پس از یک ماه روزه داری و امتناع از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای دیگر در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند.

در تقویم سال ۱۴۰۳ پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳  و جمعه ۲۴ فروردین عید فطر است.

روی دکه

    نظر شما