فلج‌شدن صورت با تزریق ژل

فلج‌شدن صورت با تزریق ژل

تزریق این ژل‌ها باعث فلج صورت انسان می‌شود.

به گزارش 9 صبح، وضعیت بی در و پیکر تزریق ژل و بوتاکس فقط مختص مراکز درمانی غیرمجاز نیست و درآمد بالای کار‌های زیبایی باعث شده تا این بازار گسترده‌تر شده و پای آرایشگران هم به این مداخلات باز شود، آرایشگرانی که هیچ آشنایی به آناتومی بدن افراد ندارند، آموزش‌های لازم را ندیده‌اند و بدون هیچ گونه اطلاعات علمی دقیقی ممکن است ژل را در نقطه‌ای از صورت یا بدن تزریق کنند که عارضه جدی برای بیمار داشته باشد.

درحالی‌که متخصصان و کارشناسان نظام سلامت بار‌ها درباره عوارض تزریق ژل و بوتاکس در مراکز غیرمجاز هشدار داده‌اند، اما همچنان شاهد مراجعه مردم به این مراکز هستیم.

«خواهرم در مطب یکی از پزشکان عمومی تزریق ژل بوتاکس انجام داده، تزریق خط اخم بدون مشکل انجام شد، اما بلافاصله پس از تزریق در شقیقه دچار درد بسیار شدید شده و روی زمین افتاده و شروع به تشنج کرد».

 این را خواهر یک جوان ۲۸ ساله می‌گوید که به کما رفته است. دبیر انجمن صنفی کلینیک‌های تخصصی پوست و مو، رضا عبدالمطلبی هم از وقوع فاجعه‌ای به نام واردات ژل فله‌ای خبر می‌دهد و می‌گوید: «ژل فله‌ای غیرمجاز را با حجم‌های بالا وارد می‌کنند و آن‌ها را در سرنگ‌های یک سی‌سی وارد و به مردم تزریق می‌کنند. نتیجه این می‌شود که مردم دچار عوارض می‌شوند. این وضعیت در آینده به بحران تبدیل می‌شود.»

فوت رتبه ۷۰ کنکور به‌خاطر عمل زیبایی در بیمارستان گلستان اهواز، فلج‌شدن صورت زن جوان به دلیل تزریق ژل و بوتاکس در پلک و صورت، مرگ زن جوانی در یکی از بیمارستان‌های شمال تهران موارد محدودی از حوادث ناگواری است که در مراکز غیرمجاز و تزریق مواد نامرغوب و قاچاق به بدن رخ داده است.

متخصص پوست و مو ناصر عبادی نیز معتقد است «متأسفانه در حال حاضر مافیای قدرت توزیع و تزریق ژل، بوتاکس و لیزر در کشور به خصوص در سیستم دولتی» نفوذ بالایی دارند. هر راهی را که از جلوی این افراد می‌بندند و با آن‌ها مبارزه می‌کنند، دوباره از یک راه دیگر وارد می‌شوند. وی درباره عوارض تزریق ژل‌های تقلبی می‌گوید عارضه کوتاه مدت بلافاصله بعد از تزریق ژل نمایان می‌شود. اما عارضه بلند مدت بعد از گذشت سال‌ها اتفاق می‌افتد. حالا ممکن است این عارضه برای مواد تشکیل دهنده ژل، انسداد عروق، ایجاد عفونت «بلافاصله بعداز تزریق»، التهاب و درد و تورم شدید و... باشد که در برخی موارد ممکن است، سال‌ها بعد منجر به سرطان‌های پوست و بیماری‌های مختلف در محل تزریق شود.

وضعیت بی در و پیکر تزریق ژل و بوتاکس فقط مختص مراکز درمانی غیرمجاز نیست و درآمد بالای کار‌های زیبایی باعث شده تا این بازار گسترده‌تر شده و پای آرایشگران هم به این مداخلات باز شود، آرایشگرانی که هیچ آشنایی به آناتومی بدن افراد ندارند، آموزش‌های لازم را ندیده‌اند و بدون هیچ گونه اطلاعات علمی دقیقی ممکن است ژل را در نقطه‌ای از صورت یا بدن تزریق کنند که عارضه جدی برای بیمار داشته باشد.

آن‌طور که عضو انجمن متخصصین پوست ایران سیما ساکت می‌گوید: «دیده شده که افراد با کوله‌پشتی به منزل متقاضی مراجعه می‌کنند و به صورت اقساطی برای آن‌ها تزریق ژل و بوتاکس انجام می‌دهند» و کسی هم از آن‌ها سؤال نمی‌کند که از کجا مدرک گرفتید! متخصصین زیبایی بار‌ها نسبت به دخالت افراد غیرمتخصص در این حوزه انتقاد کرده‌اند، درحالی که متخصص پوست، مو و زیبایی ابوذر شفیعی، درباره انجام خدمات پوست، مو و زیبایی توسط پزشکان عمومی می‌گوید: «این موضوع در هیچ جای دنیا رایج نیست.»

در اغلب کشور‌ها در تابلوی مطب پزشک عمومی، فقط عبارت و کلمه پزشک عمومی دیده می‌شود. اما متخصص پزشکی خانواده ابراهیم نوری گوشکی نیز می‌گوید: «کمیسیون ملی تعیین صلاحیت حرفه‌ای پزشکان عمومی، انجام خدمات پوست و زیبایی شامل تزریق بوتاکس، فیلر، استفاده از لیزر و اپی‌لیزر و کاشت مو را پس از گذراندن دوره‌های آموزشی، برای پزشکان عمومی رسما مجاز اعلام کرده است»، انجام این موضوع برای آرایشگران و افراد غیر پزشک تخلف و ممنوع است. این موارد مصوب شده، اما هنوز توسط معاونت درمان وزارت بهداشت پس از گذشت نزدیک به دو سال از تصویب ابلاغ نشده است.

ضمنا موارد فوق توسط انجمن علمی پزشکان عمومی ایران در دیوان عدالت اداری در حال پیگیری است.

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور بابک سلحشور می‌گوید گاهی شاهد آن هستیم که آرایشگران در امور پزشکی دخالت کرده و خدماتی مانند تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و ... که باید توسط پزشک ارائه شود ارائه می‌دهند. به گفته وی در صورتی که آرایشگر در حین ارائه خدمات پزشکی در حوزه زیبایی به فردی آسیب وارد کند «مجرم محسوب می‌شود و جرم او "دخالت در امور پزشکی" است ضمن آنکه باید خسارت آسیب وارده که شامل دیه و ارش می‌شود را نیز جبران کن.»

وی ادامه می‌دهد در مواردی نیز برخی خدمات تخصصی پزشکی و زیبایی توسط افراد غیر متخصص، پرستاران، تکنسین‌های فاقد صلاحیت و ... صورت می‌گیرد و منجر به خسارت و قصور می‌شود که وزارت بهداشت باید تعیین حدود صلاحیت حرفه‌ای پزشکان را دقیق مشخص کند تا میزان ارائه خدمات توسط افراد غیر متخصص کاهش یابد و بررسی شکایت و قضاوت در این مورد نیز دقیق‌تر انجام می‌شود.

منبع: فارس

    نظر شما