آشنایی با بیماری خاموش کبدی NASH

آشنایی با بیماری خاموش کبدی NASH

بیماری استیاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) نوعی بیماری کبد چرب غیرالکلی است.

به گزارش 9 صبح، بیماری استیاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) نوعی بیماری کبد چرب غیرالکلی است که می‌تواند موجب آسیب جدی به کبد و حتی مرگ بیمار شود اما کاهش وزن و ورزش به بهبود بیماری کمک می‌کند.

آیا می‌دانید که حتی اگر الکل مصرف نکنید هم ممکن است به بیماری کبدی مبتلا شوید؟ بیماری کبد چرب غیرالکلی بیماری است که بر اثر تجمیع چربی در کبد ایجاد می شود و می تواند به کبد آسیب وارد کند. این بیماری زمانی بروز می‌کند که تجمیع چربی در کبد منجر به التهاب (هپاتیت) و زخم می‌شود و می‌تواند مرگبار باشد چرا که ممکن است به زخم‌های کبدی (موسوم به سیروز) یا سرطان کبد تبدیل شود. برآورد شده است که ۳ تا ۵ درصد جمعیت مردم جهان تحت تاثیر بیماری NASH قرار دارند هر چند که گفته می‌شود میزان تشخیص بیماری کمتر از حد واقعی است.

چه کسانی به NASH مبتلا می‌شوند؟

محققان در تلاش برای فهم این مساله هستند که چرا برخی از افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی به بیماری NASH مبتلا می‌شوند و برخی دیگر مبتلا نمی شوند. این اختلال یا بیماری ممکن است ارثی باشد. اگر شخصی از افراد خانواده یک فرد به بیماری کبد چرب غیرالکلی یا بیماری یا استیاتوهپاتیت غیرالکلی مبتلا باشد، آن شخص در معرض خطر است. علاوه بر این، داشتن برخی شرایط خاص سلامتی ممکن است خطر ابتلای فرد به NASH را افزایش دهد. این شرایط شامل مواردی مانند چاقی و اضافه وزن، کلسترول بالا یا سطح بالای چربی خون، دیابت نوع ۲ و مقاومت به انسولین می شود.

به علت افزایش تعداد کودکان دچار چاقی، NASH متداول‌ترین علت بیماری کبدی مزمن در کودکان بین ۲ تا ۹ سال در آمریکا است.

نشانه‌های بیماری NASH؛ راه‌های تشخیص و درمان

بیماری NASH با عنوان بیماری خاموش شناخته می شود زیرا در بسیاری از افراد با نشانه‌های اندک یا بدون علامت بروز می‌کند. با این حال، برخی افراد با این بیماری احساس خستگی و درد و ناراحتی در قسمت بالا و راست شکم می‌کنند. برخی از مبتلایان به بیماری NASH بر اساس تجربه و مشاوره با پزشکان گفته‌اند که با داشتن یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی احساس سلامتی کرده‌اند.

یکی از مشکلات این بیماری این است که بسیاری از افراد احساس مشکل نمی‌کنند و زمانی متوجه مشکل کبدی می‌شوند که بیماری پیشرفت کرده است و این می تواند خطرناک باشد زیرا NASH می تواند به آسیب جدی به کبد منجر شود. این بیماری با آزمایش معمولی خون یا آزمایش کبد قابل تشخیص است و بسیاری از متخصصان توصیه به کاهش وزن برای کمک به مدیریت بیماری می‌کنند. کاهش وزن می تواند به کاهش چربی، زخم و التهاب در کبد یاری برساند.

در حال حاضر هیچ داروی تایید شده‌ای وجود ندارد اما تحقیقات برای یافتن راه های جدید برای جلوگیری، تشخیص و درمان این بیماری ادامه دارد.

    نظر شما