قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ |برنت ۸۶ دلار و ۵۰ سنت شد

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ |برنت ۸۶ دلار و ۵۰ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۵۸ سنت معادل ۰.۶۸ درصد افزایش به ۸۶ دلار و ۵۰ سنت رسید.

به گزارش 9صبح و به نقل از رویترز، خوش‌بینی نسبت‌به بهبود تقاضا برای سوخت در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا پس‌از برداشته شدن محدودیت‌های شدید کرونایی، باعث ادامه افزایش قیمت نفت در روز چهارشنبه شد.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 58 سنت معادل 0.68 درصد افزایش به 86 دلار و 50 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 62 سنت معادل 0.77 درصد افزایش 80 دلار و 80 سنت معامله می‌شود.

 رشد اقتصاد چین در سال گذشته میلادی تا 3 درصد کاهش یافت و نتوانست به هدف 5.5 درصد تعیین‌شده توسط بانک مرکزی این کشور برسد. این دومین عملکرد بد اقتصاد چین از 1976 بود. اما با توجه به برداشته شدن سیاست کرونای صفر در اوایل دسامبر، پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصاد این کشور در سال جاری میلادی به 4.9 درصد برسد.

 سازمان کشورهای صادرکننده نفت در گزارش ماهانه خود اعلام کرد تقاضای نفت در چین در سال جاری میلادی به 510 هزار بشکه در روز می‌رسد. تقاضا در چین در 2022 به‌خاطر محدودیت‌های کرونایی برای اولین‌بار پس از سال‌ها کاهش یافته بود.

 اما اوپک پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی در 2023 را روی همان 2.22 میلیون بشکه در روز ثابت نگه داشته‌است.

 انتظار کاهش 1.8 میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت خام آمریکا علی‌رغم بالا رفتن ذخایر محصولات نفتی این کشور هم از قیمت نفت حمایت کرده‌است.

 در زمینه عرضه، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تولید نفت در میادین نفتی بزرگ این کشور حدود 77300 بشکه در روز افزایش یافته و به 9.38 میلیون بشکه در روز در فوریه می‌رسد.

 تحلیلگران عقیده دارند کاهش عرضه نفت روسیه به‌خاطر تحریم‌های غربی و بازگشایی اقتصاد چین باعث کمبود نفت در بازار خواهد شد.

منبع:تسنیم

    نظر شما