آغاز پرداخت وام میلیاردی بدون ضامن با اقساط بلند و سود کم

آغاز پرداخت وام میلیاردی بدون ضامن با اقساط بلند و سود کم

تمامی افراد حقیقی و حقوقی مشتری بانک توسعه تعاون که کسب و کاری دارند و مایل به جایگزین کردن اقلام و کالاهای سرمایه‌ای در بخش تولید و خدمات هستند، می‌توانند برای وام ۵ میلیارد تومانی طرح «حاتم ۲» این مجموعه درخواست بدهند.

تمامی افراد حقیقی و حقوقی مشتری بانک توسعه تعاون که کسب و کاری دارند و مایل به جایگزین کردن اقلام و کالاهای سرمایه‌ای در بخش تولید و خدمات هستند، می‌توانند برای وام ۵ میلیارد تومانی طرح «حاتم ۲» این مجموعه درخواست بدهند.

مشتریانی واجد شرایط دریافت وام ۵ میلیارد تومانی بانک توسعه تعاون هستند که در یکی از شعب این مجموعه سپرده قرض الحسنه افتتاح کرده باشند. سود این تسهیلات ۲۳ درصد اعلام شده و وام گیرندگان به منظور دریافت آن باید اعتبار شغلی مناسبی را داشته باشند. علاوه بر داشتن اعتبار شغلی، ارائه سند ملکی یا جواز کسب برای دریافت این تسهیلات ضروری است. حداکثر مدت زمان تسویه این تسهیلات به ۴۸ ماه می‌رسد.

در صورتی که بانک تمامی مبلغ این تسهیلات را به متقاضی ارائه بدهد، با توجه به نرخ سود و مدت زمان بازپرداخت اعلامی، میزان هر قسط ۱۶ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۵۸ تومان است. کل سود تسهیلات ۲ میلیارد و ۶۹۲ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۱۷۱ تومان خواهد بود. جمع رقم وام و سود آن نیز به ۷ میلیارد و ۷۰۵ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۱۷۱ تومان می‌رسد.

هدف بانک توسعه تعاون از ارائه طرح تسهیلاتی حاتم ۲ چه است؟

بانک توسعه تعاون طرح تسهیلاتی حاتم ۲ را به منظور حمایت از تعاونی‌های تولید، بخش مصرف و خدمات تبیین و ارائه کرده است. درخواست این تسهیلات به مدارک خاصی احتیاج ندارد و متقاضیان به منظور درخواست آن علاوه بر موارد مذکور، باید مدارک هویتی خود را به یکی از شعب بانک توسعه تعاون ارائه بدهند تا وضعیت آن‌ها از لحاظ کارنامه بانکی و دیگر موارد مرتبط مورد بررسی قرار بگیرد و درخواست‌شان برای دریافت تسهیلات مذکور ثبت شود.

وام قرض الحسنه با اقساط بلند مدت و سود ۴ درصد

وام قرض الحسنه: معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: تسهیلات مسکن روستایی امسال ۲۰۰ میلیون تومان است که رئیس بنیاد مسکن پیشنهاد افزایش این وام به ۴۰۰ میلیون تومان را به هیئت دولت داده است.

وام قرض الحسنه، وامی است بدون سود و با کارمزد ۲ یا ۴ درصد که در انواع گوناگون به متقاضیان ارائه می گردد. از انواع وام قرض الحسنه می توان به وام تامین ابزار کار، وام جهت رونق تولید، وام ازدواج، وام کمک هزینه تحصیل و وام نیازهای ضروری مانند وام تعمیرات و خرید خانه اشاره کرد.

وام قرض الحسنه در واقع عقدی است که بین وام دهنده و وام گیرنده منعقد می شود و به موجب آن، بانک مبلغی معین را طبق مقرارات از پیش تعیین شده، به وام گیرنده ( شخص حقیقی یا حقوقی ) واگذار می کند.

در وام قرض الحسنه، سودی از وام گیرنده دریافت نمی شود و وی موظف است، اقساط وام را طبق مفاد قرارداد، در وعده های معین پرداخت کند. همین ویژگی بدون بهره بودن وام های قرض الحسنه، موجب شده افراد، گرایش بسیاری به سمت اینگونه وام ها داشته باشند.

وام قرض الحسنه، در واقع ارزان ترین وام های پرداختی در ایران محسوب می شوند، که افراد زیادی متقاضی دریافت آن هستند.

وام قرض الحسنه در انواع مختلفی به متقاضیان ارائه می شود. وام تامین ابزار کار، که مربوط به امور کشاورزی و دامپروری است؛ وام جهت رونق تولید، شرکت هایی که در زمینه کارهای اشتغال زا فعالیت دارند، می توانند برای دریافت این وام اقدام کنند؛ وام قرض الحسنه برای رفع نیاز های ضروری، این وام برای رفع نیازهای اولیه، مانند، هزینه های مربوط به تعمیرات و خرید خانه، ازدواج یا تحصیل به خصوص برای روستائیان در نظر گرفته شده است.

معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: تسهیلات مسکن روستایی امسال ۲۰۰ میلیون تومان است که رئیس بنیاد مسکن پیشنهاد افزایش این وام به ۴۰۰ میلیون تومان را به هیئت دولت داده است.

مجید جودی گفت: در حال حاضر بنیاد مسکن برای مقاوم سازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی پیشنهاد افزایش تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۴۰۰ میلیون تومان را داده است، اما برای آنکه این پیشنهاد مانع پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی امسال نشود در ابتدا به دنبال تصویب تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن هستیم. سلام نو

به گفته معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن در حال حاضر تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی برای سال ۱۴۰۲ هنوز به صورت کامل به تصویب نرسیده و امیدوار هستیم تا ۱۰ روز دیگر این تسهیلات در جلسه هیئت دولت بررسی و مصوب شود.

او می‌گوید: با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت مسکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی پاسخ گو نیست بنابراین رئیس بنیاد مسکن و وزیر راه وشهرسازی درخواست افزایش تسهیلات مسکن روستایی به ۴۰۰ میلیون تومان را ارائه داده اند، اما این پیشنهاد نباید مانع تصویب تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی شود.

جودی بیان کرد: متقاضیانی که تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی را دریافت می‌کنند در صورتی که تسیهلات ۴۰۰ میلیون تومان شود، باقی مانده این تسهیلات را دریافت خواهند کرد.

مصوبه وام ۲۰۰ میلیون تومانی برای فرزند سوم توسط بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شد.

آئین نامه (دستورالعمل) اجرایی نحوه اجرای جزء(۳) بند «الف» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا ساخت یا خرید مسکن در راستای اجرای جزء(۳) بند «الف» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، «آئین نامه (دستورالعمل) اجرایی نحوه اجرای جزء(۳) بند «الف» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور» که از این پس به اختصار «دستورالعمل» نامیده می‌شود، به شرح ذیل تدوین می‌گردد.

دستورالعمل اجرایی وام فوری مسکن فرزند سوم سال ۱۴۰۲

ماده ۱- در این دستورالعمل عناوین ذیل به جای عبارت های مربوط بکار می‌روند:

۱-۱- بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛

۲-۱- قانون: جزء‌(۳) بند «الف» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور

۳-۱- بانک عامل: بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری غیربانکی که به موجب قانون و یا با مجوز بانک مرکزی تأسیس شده و تحت نظارت بانک مرکزی قرار دارد و توسط این بانک جهت اجرای احکام مقرر در جزء‌(۳) بند «الف» تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، تعیین می‌گردند.

۴-۱- فاقدین مسکن: افراد سرپرست خانواری که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاریخ ۱‌/۱‌/۱۳۸۴ (تاریخ اجرای قانون برنامه چهارم توسعه) فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۲۲‌/۱۱‌/۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.”

۵-۱-تسهیلات:

۱-۵-۱- تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانواده های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده یا می شوند به میزان ۲میلیارد ریال از محل منابع سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی.

۲-۵-۱- بانکها مکلف اند پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات موضوع بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به منظور تأمین رکن ضامن، با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان طبقه اول درجه یک آ نها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

۶-۱- متقاضی: خانواده‌های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شوند.

۷-۱- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر ۴ درصد به صورت سالانه در نظر گرفته شده است.

ماده ۲- مبلغ قاب پرداخت تسهیلات به متقاضیان (بند ۱-۶) که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم می‌شوند، با بازپرداخت حداکثر ۲۰ساله به میزان دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال می‌باشد.

ماده ۳- تقاضای دریافت تسهیلات باید از طریق سرپرست خانوار یا نماینده قانونی و قضائی وی به بانک عامل ارائه گردد. متقاضیان با مراجعه به شعب بانکهای عامل و ارائه درخواست خود و ارائه مدارک و مستندات مربوطه نسبت به دریافت تسهیلات مذکور اقدام نمایند.

ماده ۴- احراز ولادت فرزند متقاضیان دریافت تسهیلات موضوع قانون، باید توسط بانک عامل با ملاحظه اصل شناسنامه زوج، زوجه و فرزند ولادت یافته و عندالزوم استعلام از سامانه‌های ثبت احوال یا مراکز ثبت احوال کشور صورت گیرد.

ماده ۵- پس از ارائه درخواست متقاضی به بانک عامل جهت بهره‌مندی از تسهیلات موضوع این قانون، بانکهای عامل می‌توانند با مراجعه به سامانه متمرکز الکترونیکی اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانک مرکزی (سمات) نسبت به بررسی تسهیلات مسکن و تسهیلات جعاله فعال متقاضیان اقدام نمایند.سلام نو

ماده ۶-درخصوص عدم بهره‌مندی قبلی متقاضی از امکانات و مساعدت‌های دولت در رابطه با مسکن، بانکهای عامل به سامانه جامع طرحهای حمایتی وزارت راه و شهرسازی به نشانی Temgt.mrud.ir مراجعه و در صفحه اصلی در قسمت “استعلام مالکیت” با درج شماره کد ملی متقاضیان نسبت استعلام وضعیت ایشان اقدام نمایند.

ماده ۷- حداقل مستندات و مدارک ذیل جهت پرداخت تسهیلات یادشده از متقاضیان اخذ شود:

۱‌- تسهیلات ودیعه: لزوم ارائه قرارداد اجاره با درج کد رهگیری در آن.

۲‌- تسهیلات خرید: لزوم ارائه مبایعه‌نامه با درج کد رهگیری در آن و اعطاء تسهیلات همزمان با انتقال سند رسمی ملک به نام تسهیلات‌گیرنده.

۳‌- تسهیلات ساخت: لزوم ارائه پروانه ساخت معتبر و ارائه اسناد مبین مالکیت در مواردی که تسهیلات‌گیرنده، خود، مالک عرصه است و ارائه قرارداد مشارکت در ساخت در مواردی که تسهیلات‌گیرنده، مالک عرصه نمی‌باشد و در صورت اعتبار سنجی متقاضی و تکمیل مدارک و اخذ مدارک متناسب از وی کل مبلغ تسهیلات در یک مرحله به متقاضی پرداخت خواهد شد.سلام نو

تبصره : به منظور جلوگیری از دریافت مجدد تسهیلات موضوع این بند از قانون توسط متقاضیان از سایر بانکها و موسسات اعتباری، ضروری است در مقطع انعقاد قرارداد و قبل از پرداخت تسهیلات علاوه بر استعلام های اخذ شده براساس ماده (۵) که در زمان ارائه درخواست و تشکیل پرونده اخذ می شود) و صرف نظر از دارای اعتبار بودن آن، استعلام مجدد از سامانه سمات به منظور کنترل سوابق متقاضی و احراز عدم استفاده از تسهیلات قبلی (بررسی تسهیلات مسکن و تسهیلات جعاله فعال متقاضیان) در چارچوب موضوع این بند قانونی صورت پذیرد.

ماده ۸- مواردی که در این دستورالعمل پیش‌بینی نشده است تابع قوانین و مقررات جاری کشور از جمله قانون پولی و بانکی کشور، قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) و آیین‌نامه‌های اجرایی و دستورالعمل‌های مرتبط با آن، سایر قوانین و مقررات ذی‌ربط و همچنین مصوبات شورای پول و اعتبار و دستورات و بخش‌نامه‌های بانک مرکزی می‌باشد.

 

نظر شما