لحظات دشوار بورس در آخرین ساعت‌ها

لحظات دشوار بورس در آخرین ساعت‌ها

نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی باعث شده که حجم و ارزش معاملات در مسیر نزولی قرار بگیرد.

به گزارش 9 صبح، نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی باعث شده است که حجم و ارزش معاملات در مسیر نزولی قرار بگیرد. با این حال، نمادهای سهام تحت تأثیر اخبار مثبت درباره خودروسازان و گروه بانکی رونق یافتند.

در پایان معاملات دومین روز هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد ۰.۵۵ درصدی، معادل ۱۱،۹۱۳ واحد، به ارتفاع دو میلیون و ۱۶۰،۴۰۶ واحد رسید.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی نرخ شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی هم‌جهت را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با رشد ۰.۴۹ درصدی (معادل سه هزار و ۵۶۴ واحد)، در ارتفاع ۷۳۳ هزار واحدی قرار گرفت.

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز یکشنبه، سه هزار و ۹۹۴ میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات دومین روز هفته را هم ۷.۴ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه شاخص کل در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از ورود سرمایه آنها به بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز یکشنبه بورس از ورود ۲۸۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی پول حقیقی به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

عرضه حقوقی‌ها در نیم‌ساعت پایانی بازار، از صف خرید شدن برخی از نمادهای شاخص‌ساز جلوگیری کرد. اهالی تالار شیشه‌ای در جریان دادوستد‌های روز یکشنبه، شاهد رنج مثبت خریداران در دو خودروساز اصلی بودند.

با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی، ارزش معاملات خرد در مسیر افت قرار گرفته است. سه صنعت خودرو، بانک و بیمه و فلزات اساسی به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملات روز یکشنبه را به خود اختصاص دادند.

در این میان، وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر تازه از خصوصی‌سازی دو غول خودروسازی کشور داد. بر این اساس فرآیند خصوصی‌سازی این دو شرکت از راه وزارت اقتصاد و به روش مزایده در دست اجرا قرار خواهد گرفت.

در یک دیدگاه کلی، کارشناسان معتقدند اگر اسکناس امریکایی روی ریل صعودی خود در بازار آزاد حرکت کند، نماگرهای سهامی تالار شیشه‌ای بی‌توجه به سایر پارامترهای منفی، در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر در صورتی که فرآیند تجدید ارزیابی شرکت‌ها در فاز عملیاتی خود قرار گیرد، می‌تواند محرکی مهم برای جریان معاملات مطرح شود.

در راستای پیش‌بینی بورس در روز پایانی معاملاتی ۱۴۰۲، به نظر می‌رسد حجم و ارزش معاملات با تغییر جدی روبه‌رو نشود. از این رو سهامداران انتظار دارند فضایی شبیه به معاملات روز یکشنبه، تکرار شود. قطار تجدید ارزیابی به ایستگاه بانک صادرات رسید و این بانک از افزایش سرمایه ۴۵۷ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی خبر داد. به همین واسطه، به نظر می‌رسد اقبال خریداران نسبت به نمادهای بانکی در بازار دوشنبه نیز ادامه داشته باشد.

    نظر شما