هتک حرمت به قرآن در روسیه/ آتش زدن قرآن در مسکو

هتک حرمت به قرآن در روسیه/ آتش زدن قرآن در مسکو

طبق اطلاعات کمیته تحقیقات روسیه شخص دستگیر شده به اتهام سوزاندن قرآن کریم در کنار مسجدی در شهر ولگوگراد، اعتراف کرد که به دستور سرویس امنیتی اوکراین اقدام به این کار کرده است.

به گزارش ۹ صبح؛ طبق اطلاعات کمیته تحقیقات روسیه شخص دستگیر شده به اتهام سوزاندن قرآن کریم در کنار مسجدی در شهر ولگوگراد، اعتراف کرد که به دستور سرویس امنیتی اوکراین اقدام به این کار کرده است.

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، شب گذشته، شنبه، کمیته تحقیقات روسیه تصاویری از بازجویی شخصی به نام "نیکیتا ژوراول" که قبلاً به اتهام سوزاندن قرآن کریم در کنار مسجدی در شهر ولگوگراد بازداشت شده بود، را نشان داد. او اعتراف کرد که به دستور سرویس امنیتی اوکراین (SBU) اقدام به این کار کرده است..

متهم در بازجویی می‌گوید: «من قرآن را به دستور سرویس امنیتی اوکراین خریداری کردم و در تاریخ 4 ماه مه سال 2023 در نزدیکی مسجدی به آدرس: ولگوگراد، خیابان پوورینسکایا، پلاک 22 سوزاندم و با تلفن خودم از آن فیلم گرفتم. ویدیوی مربوط برای افسران سرویس امنیتی اوکراین ارسال شد.»

طبق تحقیقات، ژوراول قرآن را در نزدیکی مسجد جامع شهر ولگوگراد سوزاند، او اقدامات خود را در یک ویدئو فیلمبرداری کرد که متعاقباً آن را در یک پورتال اینترنتی تحت کنترل آژانس اطلاعات مرکزی نیروهای مسلح اوکراین منتشر کرد.

همانطور که قبلاً کمیته تحقیقات روسیه در روز شنبه گزارش شد ، نیکیتا ژوراول به اتهام ارتکاب جنایت، طبق بخش دوم قانون 148 قانون کیفری فدراسیون روسیه ("اقدامات عمومی که بیانگر بی احترامی آشکار به جامعه است و توهین به احساسات مذهبی مؤمنان انجام شود") بازداشت شد.

در  اواخر ماه مارس امسال نیز، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی ظاهر شد که در آن نظامیان اوکراینی صفحاتی از قرآن را پاره کرد و سپس آن را سوزاند. وزارت امور خارجه روسیه این اقدامات را محکوم کرده و آن را "اقدامی توهین آمیز و منزجر کننده" خواند.

پیش از این یک اقدام بین‌المللی جنجالی و پرمخاطب علیه قرآن، سوزاندن این کتاب مقدس در تاریخ 21 ژانویه در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم بود. این کار توسط راسموس پالودان، رئیس حزب راست افراطی دانمارکی Hard Deal انجام شد.

توبیاس بیلستروم، رئیس وزارت امور خارجه سوئد نیز به نوبه خود گفت که آزادی بیان در این کشور برقرار است، با این وجود، وی یادآور شد که این بدان معنا نیست که رهبری سوئد از اسلام هراسی حمایت می‌کند.

    نظر شما