مشاور سابق دولت آمریکا: حماس در مسیر پیروزی است

مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا در امور خاورمیانه در گفتگویی با تاکید بر اینکه حماس از این جنگ جان سالم به در خواهد برد و اسرائیل آمادگی ایجاد شرایط برای شکست استراتژیک این جنبش را ندارد گفت: واقعیت این است که حماس در حال پیروزی است.

به گزارش 9 صبح، آرون دیوید میلر که از سال 1978 تا 2003، بحث مناقشات خاورمیانه را در وزارت امور خارجه آمریکا به عنوان مشاور و مذاکره کننده همراهی کرد و امروز کارشناس اندیشکده کارنگی برای صلح بین‌المللی در واشنگتن است در گفتگویی با روزنامه تاگس آنسایگر سوئیس این طور ارزیابی کرد که واقعیت این است: جنبش مقاومت فلسطین حماس در حال پیروزی است.

آرون دیوید میلر سال ها در وزارت امور خارجه به شکل گیری سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا کمک کرد. در این مصاحبه، این کارشناس توضیح داد که چرا جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مطلقاً می خواهد از حمله زمینی اسرائیل به شهر رفح جلوگیری کند.

وی در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: ابتدا، بیایید ببینیم که جو بایدن واقعا چه کار کرده است. او محموله‌ای از سلاح های باکیفیت برای اسرائیل را در حالت تعلیق قرار داد و این به این دلیل است که او می ترسد که اسرائیل در آستانه آغاز یک حمله زمینی گسترده علیه رفح قرار گیرد. بایدن هفته‌ها است که به نخست‌وزیر اسرائیل درباره نگرانی‌های آمریکا در مورد امنیت 1.3 میلیون فلسطینی که در آنجا هستند هشدار داده است.

وی افزود: بدون برنامه‌ای واقع بینانه برای رساندن این افراد به مکانی که در آن آب آشامیدنی، غذا، سرپناه و مراقبت های پزشکی وجود دارد، چنین حمله‌ای فاجعه خواهد بود. پیشینه هایی نیز درباره این اقدام بایدن وجود دارد. به عنوان مثال، رونالد ریگان در دوران ریاست جمهوری خود سه بار تحویل جت های جنگنده F-16 به تل آویو را به تاخیر انداخت.

این کارشناس آمریکایی در ادامه گفت: البته این تنها بر عملیات رفح تأثیر می گذارد و نه دیگر کمک های نظامی به اسرائیل. دولت بایدن آگاه است که اسرائیل یک مشکل خط مقدم در مرز شمالی خود و مشکل ایران را دارد و من فکر می کنم آنها همچنین می دانند که سیگنالی که با این تصمیم ارسال می شود حماس را در مذاکرات برای آتش بس انعطاف ناپذیرتر خواهد کرد.

وی تاکید کرد: این اقدام آمریکا سیگنالی به اسرائیل است که زمان تنش زدایی از جنگ و دستیابی به توافق فرا رسیده است. اسرائیل مشکل زیر را دارد: در مناطقی در شمال نوار غزه که نیروهای مسلح اسرائیل قبلاً حماس را تضعیف کرده اند این جنبش دوباره در حال تقویت است.

وی افزود: مشکل بزرگ و واقعیت این است: حماس در حال پیروزی است. اسرائیل هیچ برنامه‌ای برای دوره پس از جنگ ندارد. چه کسی باید نوار غزه را اداره کند؟ اگر از من بپرسید که این چگونه پایان خواهد یافت، نمی دانم.

مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: در این مورد، رئیس جمهور آمریکا به طور فزاینده‌ای از رفح ناامید شده است. سایرین در دولت او از هر کاری که اسرائیلی ها انجام می دهند ناراضی هستند. او سعی کرد در این شرایط پاسخی دقیق پیدا کند: توقف یک محموله تسلیحات به منظور تأثیرگذاری بر محاسبات اسرائیل در مورد یک موضوع. برخی دیگر در دولت آمریکا فقط ناامید نیستند بلکه از نظر آنها، سیاست های اسرائیل از راه های اساسی منافع آمریکا را تضعیف می کند. این دولت آمریکا را به دام انداخته است و چگونه او قرار است از آنجا خارج شود؟

آرون دیوید میلر در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: این (تعلیق تحویل تسلیحات) یک پاسخ مستقیم آمریکا به تهدید اسرائیل برای حمله زمینی به رفح بود. این تصمیم مزایای سیاسی کوچکی دارد. اما بیایید به واکنش های بزرگ ترین منتقدان کنگره نگاه کنیم. برای سناتور دموکرات برنی سندرز، این گام کافی نیست، بلکه فقط باید آغاز باشد.

وی در ادامه به خطرات تداوم این جنگ برای آمریکا اشاره کرده و گفت: یک حمله (به رفح) مذاکرات بر سر پایان جنگ و بازگشت گروگان ها را به خطر می اندازد و همچنین هرگونه امیدی را که دولت بایدن برای عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل دارد، دفن می کند. سعودی ها بسیار علاقه مند به این مناسبات هستند، اما نه زمانی که غزه در حال سوختن است.

این مقام سابق آمریکا ادامه گفت: حالا نوبت اسرائیلی هاست. در اینجا این پرسش مطرح است که آیا آنها عمداً درخواست بایدن را نادیده خواهند گرفت یا در رفح محتاطانه تر عمل خواهند کرد تا خطر تاخیر بیشتر در تحویل تسلیحات را ایجاد نکنند. اگر اسرائیلی ها تصمیم به حمله زمینی بگیرند، به معنای نبردی است که چندین هفته طول می کشد. این امر مشکل بسیار بزرگ تری در روابط اسرائیل و آمریکا ایجاد می کند.

وی در ادامه گفت: اسرائیلی ها می توانند مثلا با حذف چهار تیپ، حماس را بیشتر تضعیف کنند. اما این مشکل اساسی را حل نخواهد کرد: حماس از این جنگ جان سالم به در خواهد برد. اسرائیل آمادگی ایجاد شرایط برای شکست استراتژیک حماس را ندارد.

منبع: تسنیم

    نظر شما