مرتضوی: رکورد دار کاهش نرخ بیکاری هستیم!

مرتضوی: رکورد دار کاهش نرخ بیکاری هستیم!

وزیر کار از نرخ بیکاری زیر 7 درصد در 7 استان کشور خبر داد و افزود: در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی ثبت کردیم.

به گزارش 9 صبح، سیدصولت مرتضوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در حاشیه  جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: نرخ بیکاری در 7 استان زیر 7 درصد است و دولت در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی ثبت کرد.

وی افزود: عزم دولت بر این است که بتوانیم نرخ بیکاری را همواره کاهش دهیم. این کار شیوه‌های مختلف دارد که یکی از آنها  فعال سازی بنگاه‌های بزرگ و به ظرفیت اسمی رساندن آنهاست. اقدام دیگر تقویت طرح‌های توسعه‌ای بنگاه‌های بزرگ است. باید بنگاه‌های بزرگ راکد فعال شوند.

وزیر تعاون بیان کرد: برای پایداری اشتغال باید به اشتغال خرد و متوسط هم توجه شود؛ هم اشتغال خرد خانگی و هم اشتغال متوسط در دستورکار ماست و از محل منابع تبصره دو و محل منابع بازگشتی از تبصره 16 سنواتی و یک میلیارد دلاری که برای اشتغال روستایی بود به اینها حمایت و کمک کنیم. برنامه‌ریزی ما این است که در سال 1403 هم از مرز یک میلیون فرصت شغلی فراتر برویم و هم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود. نکته‌ی قابل توجه اینکه حذف ضوابط دست و پا گیر در دستورکار دولت قرار گرفته و در کمترین زمان مجوز صادر و پیگیر می‌شود و در همه استان‌های پیشخوان خدمت ایجاد شده است. استانداران در استان‌ها تلاش می‌کنند که فرایندهای دست و پا گیر را حذف کنند و حذف هم کرده‌اند تا بتوانیم کارها را انجام دهیم.

مرتضوی اضافه کرد: باور داریم پرداخت تسهیلات در هر حوزه از جمله حوزه مسکن، ازدواج، اشتغال و تجارت و بازرگانی و هر کجا که باشد به موضوع افزایش اشتغال کمک می‌کند. البته وزارت کشور هم ساماندهی اتباع خارجی در کشور را در دستورکار قرار داده که اگر ساماندهی و مدیریت شود بخشی از فرصت‌های شغلی بیشتر در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

وی درخصوص اصلاح قانون بیمه بیکاری خاطرنشان کرد: بخشی از کارگران مشمول این قانون نمی‌شدند از جمله کارگرانی که در مناطق آزاد کار می‌کردند و تابع قوانین و ضوابط خاص خود بودند، ما این افراد را اضافه کردیم و از سوی دیگر کسانی که بیمه بیکاری و از کار افتادگی می‌گرفتند امکان بازگشت به کار در کارگاه دیگر سخت بود ترتیباتی را ایجاد کردیم تا فرایندها اصلاح شود و کارگران بتوانند به بازار کار برگردند.

وزیر تعاون در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره سرانجام تداوم طرح کالابرگ الکترونیکی بیان کرد: طرح کالابرگ الکترونیکی با در برگیری 20 میلیون خانوار، در طول سه ماه کمترین مشکل را داشت و با موفقیت به سرانجام رسید. با تمامی 230 هزار فروشگاه مرتبط با این طرح تسویه حساب شده و بدهی نداریم. تداوم این طرح نیازمند بررسی است که در حال انجام است و تاکنون تصمیم قطعی اتخاذ نشده است.

مرتضوی گفت: در خصوص اعتبارات کالابرگ الکترونیکی باید بگویم که  هنوز جداول آن کامل نشده و البته قرار است که بخشی از این فرایند را به روش‌های دیگری انجام دهیم و شیوه‌های مختلفی را برای کمک به دهک‌های کم‌درآمد جامعه در نظر بگیریم. ولی امیدواریم بتوانیم مبلغ را افزایش دهیم.

منبع: تسنیم

    نظر شما