رضا رجبی:

خود زنی کردن استقلال/حمایت کردن دولت از پرسپولیس

خود زنی کردن استقلال/حمایت کردن دولت از پرسپولیس

رضا رجبی:دلیل موفق نبودن استقلال در لیگ امسال مانند نفت مسجد سلیمان و صنعت‌نفت آبادان به سوء مدیریت و تغییر و تحولات بی‌اساس بازمی‌گردد.

به گزارش 9صبح،او در این خصوص اظهار داشت: «دلیل موفق نبودن استقلال در لیگ امسال مانند نفت مسجد سلیمان و صنعت‌نفت آبادان به سوء مدیریت و تغییر و تحولات بی‌اساس بازمی‌گردد. این مسائل سبب می‌شود یک تیم نتواند تمرکز کافی را برای یک فصل داشته باشد و اتفاقاتی می‌افتد که واقعا دل همه را به درد می‌آورد.»

وی افزود: «باشگاه‌ استقلال همچنان تاوان ریخت و پاش‌های دوران مدیریت آجورلو را می‌دهد. حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی گفت در این دوران استقلال ۷۰۰ میلیارد هزینه کرد اما ۷۰۰ میلیارد هم تعهد ایجاد شد. وقتی هم آجورلو رفت، علی فتح‌الله زاده آمد که تیم در دورانش سوپرجام را به دست آورد و او نیز آرام آرام برخی بدهی‌ها را پرداخت کرد. تیم تقریبا روی روال  افتاده و خودش را به صدر جدول نزدیک کرد، اما یک شوی تلویزیونی راه انداختند و با وجود اینکه ادعای فرهنگ ایرانی و مسلمانی داریم، آبروی دیگران را خیلی راحت بردند. در نهایت دود این اتفاق به چشم استقلال و هوادارانش رفت‌.»

بازیکن اسبق استقلال تاکید کرد: «در دوره مربیگری حرفه‌ای به ما گفتند نقش کادرفنی اگر خیلی پررنگ هم باشد، ۴۰ درصد بیشتر نیست. سایر موارد به عوامل بیرونی مثل حمایت هواداران، منابع مالی، مدیریت درست، استفاده از آدم‌های این کاره که بتوانند در شرایط سخت مدیریت کنند و ... بازمی‌گردد.»
رجبی ادامه داد: «نمی‌خواهم یه این موضوع اشاره کنم اما واقعا دولت پشت پرسپولیس است و آرامش را در این باشگاه حفظ کرده‌اند. پرسپولیس میهمان پیکان بود و باید در خانه حریف بازی می‌کرد اما در ورزشگاه آزادی میزبان شد. حتی مدیرعامل این تیم برای بازی با نساجی می‌گوید اگر گنجایش ورزشگاه وطنی کم است، جای دیگری بازی کنیم. برای کل لیگ تعیین تکلیف می‌کنند، اما این طرف قضیه استقلال همیشه مشکل دارد.»

وی افزود: «در دوران استراماچونی که استقلال همه تیم‌ها را می‌برد، آن مسائل را برایش درست کردند. در زمان شفر آن ماجراها درست شد. فرهاد مجیدی پس از قهرمانی به آن شکل رفت. دل امیر قلعه‌نویی را جور دیگری درد آوردند. الان هم در شرایطی که استقلال با وجود برخی مشکلات فنی مثل اینکه ساپینتو در بیشتر بازی‌های بزرگ نتیجه نگرفت و خودش باید روی دلیل این اتفاق فکر کند، نفرات خوبی در اختیار داشتیم. استقلال در ۵ بازی با تیم‌های بالای جدول یعنی سپاهان، پرسپولیس و تراکتور ۴ بازی را باخت. باخت در دربی هم سبب شد دیگر شانس قهرمانی را از دست بدهیم.»
پیشکسوت استقلال عنوان کرد: «یکی از دلایل این ناکامی مقابل تیم‌های بزرگ به آرامش روی نیمکت‌ها بازمی‌گردد. مقداری خودزنی کردیم. ساپینتو خیلی مواقع بی‌جهت تیم را به حاشیه برد و خودش را محروم کرد. همه این مسائل مزید بر علت شد، اما استقلال بیشترین لطمه را از رفتن به بورس خورد. نه تنها این اتفاق به دردش نخورد، بلکه باعث شد باشگاه پر از بدهی شود و این همه تغییر و تحول به وجود بیاید. فتح الله زاده سال‌ها در استقلال کار کرده بود، اما به او نیز به این شکل جفا شد و تهمت شنید. در آینده همه چیز مشخص می‌شود.

رجبی گفت: «استقلال در ابتدای فصل زیاد خوب نبود، اما گفتم ساپینتو روش بازی تیم را باید به سمت ۱_۳_۲_۴ ببرد زیرا ۲ وینگر سرعتی و یک بازیکن پشت مهاجم خوب دارد. با استفاده از این نفرات خوب خیلی به صدر جدول نزدیک شد اما از طریق مدیریت، نداشتن تمرکز و عصبانی بودن نیمکت خیلی به تیم ما ضربه زد و خودزنی کردیم.»

وی درمورد شانس قهرمانی استقلال در جام حذفی، توضیح داد: «روی کاغذ می‌توانیم بازی خانگی در جام حذفی مقابل نساجی را ببریم و به فینال برسیم. استقلال کمبود ندارد و هر کدام از تیم‌های هوادار و پرسپولیس اگر به فینال بیایند، اگر تمرکز و حس برتری‌خواهی داشته باشد، می‌تواند مقابل آن‌ها پیروز شود. با ۲ برد در جام حذفی می‌تواند قهرمان شود و همین قهرمانی در تاریخ باشگاه می‌ماند. همانگونه که خود ما اولین قهرمانی جام حذفی را در سال ۵۷ با برتری برابر هما برای استقلال کسب کردیم. »

بازیکن اسبق استقلال گفت: «الان لیگ برای استقلال تمام شده و باید تمام هم و غم خود را روی قهرمانی در جام حذفی بگذارد. باید خودش را جمع و جور کند تا در این جام یک هدیه به هواداران بدهد.»
رجبی درخصوص همگروهی ایران با امارات، فلسطین و هنگ‌کنگ در جام ملت‌های آسیا و اینکه آیا شاگردان امیر قلعه‌نویی توانایی کسب جام قهرمانی را دارند، پاسخ داد: «همانگونه که خود قلعه‌نویی هم گفت اظهر من الشمس است که قرعه‌ مرحله اول برای ما خیلی مناسب است، اما برای رسیدن به موفقیت در جام ملت‌ها رسیدن به موفقیت در مرحله گروهی کافی نیست. باید با تمام وجود در همه مراحل بازی کرده و فقط به این ۳ بازی نگاه نکنیم. مردم الان به جز قهرمانی توقعی از تیم ملی ندارند. ما تا قبل از فینال به احتمال فراوان از بین تیم‌های مدعی کره‌جنوبی را پیش رو داریم، اما برای قهرمانی نیز باید از سد یکی از تیم‌های قوی استرالیا، ژاپن و عربستان بگذریم.»
وی افزود: «خیلی‌ها می‌گویند باید به بازی‌های مرحله گروهی به چشم دیدارهای تدارکاتی نگاه کنیم اما اصلا اینگونه نیست. هر تیمی به جام ملت‌ها آمده حتما کار کرده اما قلعه‌نویی می‌تواند در این مرحله نفرات خود را برای بازی‌های سنگین‌تر ارزیابی کرده و به شناخت تقریبا کافی برسد. حسن ۳ بازی مرحله اول برای او و تیم ملی همین است. چندان نمی‌توانیم بازی‌های تدارکاتی برگزار کنیم اما خیلی خوب است قبل از جام ملت‌ها بیشتر بازی کنیم تا کادرفنی زودتر به شناخت برسد. قطعا قلعه‌نویی دیدگاه دیگری نسبت به کی‌روش دارد. برای اعمال این فلسفه نیز هم زمان و هم بازی‌های تدارکاتی خوبی می‌خواهد. باید بازی‌هایی انجام بدهیم که به وحدت تاکتیکی تیمی یا فلسفه مدنظر قلعه‌نویی نزدیک شویم.»

منبع:همشهری

    نظر شما