استقلال: نگران داوری هستیم!

استقلال: نگران داوری هستیم!

پیشکسوت داوری فوتبال کشورمان گفت: در شرایطی که کمک داور ویدیویی نداریم به نظر می‌رسد داور خارجی مشکلاتمان را حل می‌کند اما اصلاً این‌طور نیست.

به گزارش 9 صبح: غلامعلی همیراد کارشناس قدیمی داوری فوتبال کشورمان در گفت و گو با خبر ورزشی، در ارتباط با درخواست باشگاه استقلال از فدراسیون فوتبال برای استفاده از داور خارجی در دیدار فینال جام حذفی اظهار داشت: این درخواست در شرایطی که کمک داور ویدیویی در ایران نداریم یک درخواست معقول به نظر می‌رسد. با این همه اشتباه در این مدت کوتاه حق دارند اما این درخواست محاسن و معایبی هم دارد.

وی افزود: در حالی که وی ای آر نداریم شاید به نظر برسد داور خارجی با اشتباه کمتری قضاوت می کند که البته خیلی هم نمی‌توان به این موضوع تکیه کرد. چون داور هم انسان است و هر انسانی ممکن است اشتباه کند. چه برسد داوری که پس از ساعت ها پرواز از خارج به ایران می آید و بدون آشنایی با آب و هوای ایران می‌خواهد ۹۰ دقیقه یک بازی حساس را سوت بزند.

کارشناس داوری کشورمان اضافه کرد: از طرف دیگر این موضوع می‌تواند تیمهای متمول و پولدار را به این فکر بیندازد که از این به بعد با هزینه خودشان هر بار یک داور خارجی برای بازی مهم شان بیاورند و آن وقت دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و کمیته داوران ما اعتبارش را از دست می دهد.

همیراد اضافه کرد: باشگاهی که سالیانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌کند از این به بعد در ابتدای فصل ۱۰ میلیارد تومان هم کنار می‌گذارد تا در موارد حساس داور خارجی بیاورد آن وقت چه کسی پاسخگوی باشگاه های ضعیف می‌شود و در این بین به نظر می رسد در حقشان اجحاف خواهد شد.

وی با اشاره به نبودن VAR در ایران تاکید کرد: متاسفانه ما نه تنها کمک داور ویدیویی نداریم بلکه فرهنگ استفاده از آن را هم نداریم. مثلا اگر کمک داور ویدیویی هم بیاوریم تا بخواهیم فرهنگ VAR را در ایران و برای داوران جا بیندازیم چند سال زمان می‌برد.

همیراد در پایان تاکید کرد: به نظر من به جای همه این حرفا بهتر است همانطور که برای راننده های پر اشتباه کلاس های آموزش رانندگی اضافه بر سازمان در نظر می‌گیرند کمیته داوران هم برای داوران خودش در طول یک فصل کلاس های بیشتری را حتی یک روزه برگزار کند تا ضمن آشنا شدن آنها با قوانین و قواعد جدید داوری ضریب اشتباهاتشان هم پایین بیاید. ما اگر بتوانیم سالی یک داور خوب به AFC معرفی کنیم کار بزرگی انجام داده ایم. اگر این تعداد به دو یا سه برابر برسد افزایش پیدا کند قطعاً بازخورد آن در مسابقات لیگ برتر و جام حذفی هم بیشتر خواهد شد.

    نظر شما