درس‌های بزرگی که کلینزمن به فوتبال آسیا داد!

درس‌های بزرگی که کلینزمن به فوتبال آسیا داد!

یکی از نکات بارز این دوره از جام ملت‌ها حضور مربیان بزرگ و اسمی روی نیمکت تیم‌ها به خصوص تیم‌های مدعی قهرمانی است.

به گزارش 9 صبح، پائولو بنتو در تیم ملی امارات، مانچینی در تیم ملی عربستان، هکتور کوپر در تیم ملی سوریه، یورگن کلینزمن در تیم ملی کره‌جنوبی و ... این مربیان درس‌های زیادی به فوتبال آسیا در این دوره از جام ملت‌ها دادند. نه تنها سبک بازی آنها با تیم‌های آسیایی بلکه اظهاراتشان در کنفرانس‌های خبری پیش از بازی و بعد از بازی هم درس‌های خوبی برای فوتبال آسیا داشت و در صورت الگوبرداری می‌تواند به تحول فوتبال آسیا بیانجامد.

یورگن کلینزمن به سهم خود در تیم ملی کره‌جنوبی درس‌های خوبی برای فوتبال آسیا به یادگار گذاشت. تیم او دوبار در مصاف با تیم‌های مدعی قهرمانی تا مرز شکست پیش رود اما نظم فوتبال آلمان و خونسردی‌گویی با این مربی به تیم ملی کره‌جنوبی آمده است. در مصاف با عربستان و در مصاف با استرالیا هر دوبار حریفان پیش افتادند اما در نهایت این کره بود که برنده از میدان خارج شد. معمولا تیم‌های آسیایی برای جبران نتیجه به خصوص در دقایق پایانی روی به بازی احساسی و بلند می آوردند اما این سبک از بازی در تیم ملی کره‌جنوبی دیده نشد. اصرار روی تاکتیک از پیش تعیین شده در آرامش نکته بارز تاکتیک تیم کره‌جنوبی بعد از آن بود که گل خورد که این یک درس خوب برای فوتبال آسیا بود.

اما در لابه‌لای صحبت‌های یورگن کلینزمن می شود به نکات جالب توجه دیگری هم رسید. او بعد از بازی با استرالیا این‌چنین گفت: «شرایط مختلف است و کار من براساس توقع مردم و رسانه‌ها انجام می‌شود. تصور این است که با داشتن سون  و کیم می‌توانیم راحت ببریم، ولی اینطور نیست. زدن گل اول راحت نیست. برای کره‌ای‌ها بازی بازی زندگی است پس همه زمان‌ها سخت است برای همین به بازیکنانم می‌گویم که تا آخرین انرژی‌شان تلاش کنند. این عادی است. شما باید یاد بگیرید که چطور تیمی را که اتوبوس در محوطه جریمه‌اش پارک کرده است، شکست بدهید.»

مربی باید کار خود را در تیم بر اساس توقع رسانه‌ها و مردم پیش ببرد. این تاکید یورگن کلینزمن است. اما در فوتبال ایران تا این صحبت‌ها مطرح می‌شود می‌گویند انتظارات را بالا نبرید. مگر در گذشته تیم ملی شکست نخورده است. گویی یک شکست و یک ناکامی همیشه باید برای تیم الگو شود و چون در گذشته تیم شکست خورده است می‌تواند تا ابدالدهر شکست بخورد.

نکته مهم دیگر در صحبت‌های یورگن کلینزمن اینکه فوتبال یک بازی تیمی است و به صرف حضور دو ستاره در ترکیب تیم نمی‌شود به راحتی حریفان را شکست داد. گویی برای بردن همه اعضای تیم باید ستاره باشند.

و البته این رفتارهای حرفه‌ای در رفتار دیگر مربیان هم دیده شد. نمونه‌اش مانچینی که بعد از قطعی شدن حذف عربستان در برابر کره‌جنوبی در ضربات پنالتی و پیش از پایان بازی به سمت رخکتن رفت! او خیلی راحت و در مصاحبه بعد از بازی از این رفتار خود عذرخواهی کرد، بدون اینکه دلیلی برای توجیه آن ردیف کند.

امید که با هر نتیجه‌ای از تیم ملی در جام ملت‌های آسیا برداشت‌های مثبت از این دوره از رقابت‌ها را با خود به فوتبال ایران بیاوریم. هر یک در هر جایگاهی که هستیم.

منبع: خبرورزشی

  نظر شما

  • با پخش برنامه عادل فردوسی پور و جشن…

  • بازیکن ژاپنی که به همراه تیم ملی کشورش…

  • مدیران دو باشگاه استقلال و ذوب‌آهن بر…

  • منتظر چهره جدید سرخ‌های پایتخت باشید.

  • تیم ملی فوتبال ایران برای هفتمین‌بار…