چالش‌های پرسپولیس برای شهرآورد

چالش‌های پرسپولیس برای شهرآورد

تیم فوتبال پرسپولیس برای دیدار با استقلال آماده می‌شود.

به گزارش 9 صبح، اوسمار ویرا در اولین تجربه سرمربی‌گری در داربی پایتخت با چالش‌های متفاوتی روبرو خواهد بود و برای رسیدن به صدر جدول باید آن‌ها را در نظر بگیرد.

استقلال و پرسپولیس در چارچوب هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران چهارشنبه‌شب از ساعت 20 باید به مصاف یکدیگر برند و داربی دور برگشت فصل 1403-1402 را به انجام برسانند. جدالی فوق‌العاده حساس که می‌تواند سرنوشت قهرمان لیگ بیست‌وسوم را هم مشخص کند. در حال حاضر بین دو تیم 3 امتیاز فاصله وجود دارد و هر 2 سرمربی به خوبی از شرایط موجود مطلع هستند. اوسمار ویرا باید اولین داربی خود را در قامت سرمربی پشت سر بگذارد و چالش‌های مهمی پیش رویش می‌بیند.

معمای قلب خط دفاعی

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که گیورگی گولسیانی به داربی خواهد رسید و مصدومیت را پشت سر گذاشته است. با این وجود نفرِ کناردستیِ او در قلب خط دفاعی مشخص نیست. محمدحسین کنعانی‌زادگان به علت محرومیت قادر به همراهی سرخ‌پوشان نیست و فرشاد فرجی، علی نعمتی و وحدت هنانوف سه گزینه‌ای هستند که قابلیت بازی در پست مدافع میانی را دارند. به نظر می‌رسد شانس فرجی برای بازی کردن به طرز محسوسی بیش از 2 بازیکن دیگر خواهد بود. فرجی عملکرد پرنوسانی در این فصل داشته و باید دید کادرفنی چه‌طور او را مهیای این پیکار حساس خواهد کرد.

مقابله با نقطه‌قوت استقلال

تیم تحت هدایت جواد نکونام تبحر ویژه‌ای روی ضربات ایستگاهی دارد و بارها در این فصل توانسته با استفاده از همین حربه دروازه رقبایش را باز کند و امتیازات قابل توجهی را به دست بیاورد. از طرفی پرسپولیس در دیدار مقابل فولاد عملکرد ضعیفی روی ارسال‌ها داشت. باتوجه به اینکه نتیجه مساوی برای آبی‌پوشان نتیجه بهتری به‌حساب می‌آید، احتمالا ضربات ایستگاهی، می‌تواند بارزترین هدف آن‌ها برای گلزنی به پرسپولیس باشد. این‌جا هم ویرا و کادرش باید حسابی مراقب باشند و تدابیر مورد نظر را بیندیشند.

کناره‌ها، مسیری مناسب برای ضربه زدن به استقلال

با آمدن عبدالکریم حسن و اوج‌گیری دانیال اسماعیلی‌فر، در کناره‌ها شاهد پیشرفت قابل توجه پرسپولیس طی هفته‌های اخیر بوده‌ایم. از طرفی مهدی ترابی مجددا در نیم‌فصل دوم تبدیل به همان ستاره غیر قابل کنترل لیگ بیست‌ودوم شده و اوستون اورونوف، خیلی زودتر از حد تصور با فوتبال ایران خود را تطبیق داده به هماهنگی جالبی با دیگر نفرات فاز تهاجمی رسیده است. با این اوصاف استفاده از فضای موجود در کناره‌های زمین می‌تواند راهی جذاب برای موفقیت برابر استقلال باشد. ابوالفضل جلالی و صالح حردانی 2 وینگ‌بک آبی‌پوشان هستند که بدون شک توسط مدافعین و هافبک‌های مرکزی حمایت می‌شوند اما بازهم عبور از آن‌ها نمی‌تواند ماموریتی غیرممکن برای شاگردان ویرا باشد. دیدار با فولاد نمونه عیان توانایی بالای پرسپولیس در ایجاد خطر روی دروازه رقبا از کناره‌های زمین بود.

اشتباه فردی مقابل استقلال، خودکشی است!

هر 3 گلی که پرسپولیس در نیم‌فصل دوم دریافت کرده، ماحصل اشتباهات فردی مدافعان و دروازه‌بان این تیم بوده است. در جدال با آلومینیوم، خطای صورت گرفته جبران نشد اما در بازی برابر فولاد، فرصت برای بازگشت به‌وجود آمد. با این حال نیاز به گفتن نیست که تکرار چنین اشتباهات فردی‌ای برابر استقلالِ باهوش و قدرتمند جواد نکونام، تنبیهی سنگین در پی خواهد داشت. ویرا باید از لحاظ ذهنی نفراتش را مهیای این تقابل سرنوشت‌ساز کند و از بازیکنان باتجربه‌ای که دارد بخواهد تا شرایط را در درون زمین کنترل کنند. البته اگر خود این بازیکنان باتجربه مرتکب اشتباهی بزرگ نشوند.

صبر، صبر، صبر

فلسفه هر 2 سرمربی مشخص است. جواد نکونام علاقه‌مند به فوتبال واکنش‌گراست و باتوجه به وضعیت کنونی تیم‌ها در جدول رده‌بندی، این قضیه شدت خواهد یافت و آبی‌ها احتمالا با احتیاط فراوان پا به ورزشگاه آزادی می‌گذارند. در سوی دیگر ماجرا، سرمربی برزیلی مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر نشان داده شیفته فوتبال تهاجمی و مالکانه است. سرخ‌پوشان حتی بعد از زدن گل هم مجددا عطش گلزنی دارند. اما این عطش ممکن است در صورت کنترل نشدن، تبدیل به بلای جان پرسپولیس شود. آن‌ها باید به مصاف صدرنشین شایسته لیگ بروند و اگر بخواهند برای زدن گل عجله کنند، ممکن است غافلگیر شوند و اوضاع برای‌شان بسیار دشوارتر شود. به نظر می‌رسد «صبر» جزو مهم‌ترین واژه‌های این بازی برای هر دوتیم، خصوصا برای تیم میهمان باشد.

سایه‌روشن‌های اولین داربی

اوسمار قرار است اولین داربی را در قامت سرمربی تجربه کند. ناشناخته بودن او می‌تواند نکته‌ای روشن برای جانشین یحیی گل‌محمدی باشد اما نباید از ارزش تجربه در این مسابقه ویژه غافل شد. نکونام هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان سرمربی در این بازی حاضر بوده و اوسمار بعد از دیدارهایی که کمک‌‎مربی بود، حالا باید تصمیم‌گیر اول کادرفنی باشد. کنترل هیجانات، اتخاذ تصمیمات مناسب در جریان بازی، مدیریت مسائل حاشیه‌ای و .... جزو مهم‌ترین چالش‌های ویرا در این پیکار خواهد بود. در صورت شکست طبیعتا هجمه‌هایی به سمت او می‌آید و پیروزی، می‌تواند خیلی زود ویرا را به سرمربی محبوب و مورد اعتماد پرسپولیسی‌ها تبدیل کند.

  نظر شما

  • سنگربان سپاهان در بازی‌های آتی تیمش…

  • بازیکن تیم ملی فوتبال ایران به…

  • اگر جهانبخش تصمیم به ترک فوتبال هلند…

  • داور بازی گل‌گهر و پرسپولیس همچنان…

  • مهرداد محمدی یکی از آرام‌ترین بازیکنان…