سومین دبل آقای گل لیگ برتر

سومین دبل آقای گل لیگ برتر

شهریار مغانلو در انزلی مقابل تیم ملوان دبل کرد تا در آستانه ثبت یک رکورد قرار بگیرد.

به گزارش 9 صبح، شهریار مغانلو به گواه تمام کارشناسان بهترین مهاجم حال حاضر لیگ برتر ماست. بازیکنی که تمام فاکتورهای لازم برای یک مهاجم را دارد. دونده و جنگنده با فیزیک بدنی عالی، با قدرت سرزنی و تبحر در ضربات کاشته و پنالتی و با قدرت ضربه زنی با هر دو پا درون محوطه جریمه که در حمله و دفاع یک اندازه موثر است.

شهریار در پیکان خود را به کورس مدعیان آقای گلی رساند. در پایان آن فصل از همه تیم‌های بزرگ ایران پیشنهاد داشت ولی تصمیم گرفت شانس خود را در پرتغال امتحان کند اما مثل بقیه استعدادهای ایرانی بعد از نیم فصل به لیگ برتر برگشت.

یحیی گل محمدی یکی از مربیانی است که عاشق سبک بازی شهریار بود. او مغانلو را به پرسپولیس آورد و شهریار با زدن گل‌های حساس نقش مهمی در این تیم داشت. در پایان آن فصل این سپاهان بود که توانست پول رضایت‌نامه شهریار را به پرتغالی‌ها داده و این مهاجم را به اصفهان ببرد.

شهریار فصل قبل با سپاهان آقای گل لیگ برتر شد و حالا در آستانه تکرار این افتخار است. اتفاقی که اگر رخ بدهد نام شهریار را در کنار بزرگان تاریخ فوتبال ایران جاودانه می‌کند. از ابتدای پیدایش لیگ در ایران یعنی از ۱۳۴۹ تا امروز تنها ۴ نفر موفق به تکرار متوالی عنوان آقای گلی خود در لیگ شده‌اند.

در اولین لیگ ایران یعنی ۱۳۴۹ حسین کلانی با هفت گل با لباس پرسپولیس آقای گل شد. در لیگ دوم ایران یعنی سال ۱۳۵۰ کلانی با ۱۲ گل و به طور مشترک با صفر ایرانپاک عنوان آقای گلی را تکرار کرد.

در لیگ اول و دوم تخت جمشید همین اتفاق برای غلامحسین مظلومی فوق ستاره استقلال تکرار شد. او در لیگ اول تخت جمشید در سال ۱۳۵۲ با زدن ۱۵ گل عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داد. سپس در لیگ دوم تخت جمشید با ۱۰ گل به طور مشترک همراه با عزیز اسپندار از ملوان عنوان آقای گلی را جشن گرفت.

مظلومی با آقای گلی در لیگ چهارم تخت جمشید اولین فوتبالیست ایرانی شد که سه بار عنوان آقای گل لیگ ا به خود اختصاص می‌دهد. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با وجود اینکه مهاجمانی همچون فرشاد پیوس دو بار در دو فصل متفاوت عنوان آقای گلی لیگ را به خود اختصاص دادند، تا دهه ۸۰ و آغاز لیگ برتر حرفه‌ای هیچ بازیکنی نتوانست از عنوان آقای گلی خود دفاع کند.

رضا عنایتی که در لیگ اول حرفه‌ای ۸۰-۸۱ با پیراهن ابومسلم و زدن ۱۷ گل آقای گل شده بود، در لیگ چهارم ۸۳- ۸۴ با زدن ۲۰ گل این بار با پیراهن استقلال دومین آقای گلی را هم جشن گرفت. او در لیگ پنجم ۸۴- ۸۵ رکورد خود را با زدن ۲۱ گل برای استقلال شکست و اولین بازیکنی شد که توانسته در لیگ حرفه ای از عنوان آقای گلی خود دفاع ‌کند.

عنایتی که رکورددار گلزنی در تاریخ لیگ برتر است، تنها بازیکن تاریخ فوتبال ماست که ۳ دوره مختلف با پیراهن دو تیم به تنهایی صاحب عنوان آقای گل شده است.

بعد از عنایتی بازیکنانی همچون کریم انصاری‌فر بودند که دو بار آقای گل شوند اما فقط مهدی طارمی توانست از عنوان خود مثل عنایتی دفاع کند. طارمی در لیگ پانزدهم فصل ۹۴-۹۵ برای پرسپولیس ۱۶ گل زد و در لیگ شانزدهم فصل ۹۵-۹۶ با زدن ۱۸ گل عنوانش را تکرار کرد.

شهریار مغانلو در لیگ بیست و دوم با زدن ۱۳ گل برای سپاهان آقای گل فصل ما شد. او تا همین جای فصل یعنی در هفته بیست و چهارم ۱۴ گل زده و با ۴ گل فاصله نسبت به جدی‌ترین تعقیب کننده در صدر جدول گلزنان است و این شانس را دارد که به رکورد بزرگان نام برده در بالا برسد.

شهریار دور رفت ۹ گل زد که دو گل آن از روی نقطه پنالتی بود، در هفته ششم مقابل گل گهر و هفته سیزدهم برابر هوادار. او دوبار در هفته‌های دوازدهم مقابل مس و سیزدهم مقابل هوادار دبل کرده بود. حالا در دور برگشت در بازی هفته بیست و چهارم مقابل ملوان برای سومین بار در این فصل دبل کرد و در همین مسابقه چهارمین پنالتی فصل را هم به گل تبدیل کرد.

یعنی تا اینجا شهریار مثل دور رفت دو پنالتی را به گل تبدیل کرده و با یک دبل از هر نظر از رکورد دور رفت خود جلوتر است. هنوز ۶بازی تا پایان فصل باقی مانده و دور رفت شهریار پنج گل در هفته‌های ۱۱، ۱۲ و ۱۳ زد که هنوز بازی برگشت آن دیدارها برگزار نشده است!

منبع: خبرورزشی

    نظر شما