توطئه علیه حسن یزدانی؛ چه کسی نمی‌خواهد پلنگ جویبار طلای المپیک بگیرد؟

توطئه علیه حسن یزدانی؛ چه کسی نمی‌خواهد پلنگ جویبار طلای المپیک بگیرد؟

با وجود بیانیه حمایتی فدراسیون برخی شواهد نشان می‌دهد عده‌ای دوست ندارند یزدانی رکورددار کسب مدال در المپیک شود.

به گزارش 9 صبح، فدراسیون کشتی دیروز در بیانیه‌ای تصمیم کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد درباره انتخاب نفر اعزامی وزن ۸۶ کیلوگرم به المپیک ۲۰۲۴ پاریس را اعلام کرد. براساس این بیانیه قرار است حسن یزدانی که پس از عمل جراحی سنگین کتف خود به‌تازگی تمریناتش را آغاز کرده، راهی رقابت‌های رنکینگ مجارستان خواهد شد و درصورتی‌که سلامت بدنی و آمادگی جسمانی لازم را داشت و مورد تایید کادر فنی تیم ملی قرار گرفت، به‌عنوان نماینده ایران راهی المپیک شود. از سوی دیگر اگر این شرایط محقق نشده و یزدانی به هر دلیلی نتواند رضایت کادر فنی تیم ملی را کسب کند، تصمیمات جدیدی درباره این وزن گرفته خواهد شد که البته هنوز مشخص نشده این تصمیمات چه خواهد بود و احتمالا پس از رقابت‌های مجارستان که قرار است روز‌های ۱۷ تا ۲۰ خردادماه پیش رو برگزار شود، اعلام خواهد شد.

فدراسیون کشتی پس از بازی‌های آسیایی هانگژو چرخه انتخابی تیم ملی و راه‌های رسیدن به دوبنده تیم ملی آزاد در اوزان مختلف را اعلام کرد که اگر قرار باشد براساس قوانین و مقرراتی که آن‌ها و کادر فنی تیم رسما اعلام کرده‌اند خود یزدانی باید به‌عنوان نفر اعزامی به مسابقات المپیک معرفی شود، اما تصمیم فدراسیون درباره اعزام این کشتی‌گیر پرمدال و یکی از بهترین‌های تاریخ کشتی ما به چنین تورنمنت سنگینی آن هم حدود یک‌ماه پس از شروع تمریناتش درحالی‌که ماه‌ها به‌دلیل مصدمیت خانه‌نشین بوده، بسیار عجیب است. این درحالی است که علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود حضور کامران قاسمپور در المپیک پاریس با توجه به بالا رفتن وزن منطقی نیست. قاسمپور البته در هفته‌های اخیر در تمرینات تیم ملی باانگیزه ظاهر شده و حتی گفته می‌شود کمی وزنش را پایین آورده تا درصورتی‌که یزدانی به هر دلیلی نتواند راهی المپیک شود، جانشین او برای حضور در این تورنمنت مهم باشد.

چرا اصرار به مجارستان

علیرضا دبیر در همان زمانی که بحث مصدومیت کتف یزدانی و عمل جراحی‌اش مطرح شد با توجه به اینکه خودش نیز سابقه چنین آسیب‌دیدگی را در دوران حضور روی تشک داشت، گفت که چنین مصدومیتی می‌تواند منجر به پایان عمر حرفه‌ای یک کشتی‌گیر شود و بازگشت از آن سخت است. او حالا در شرایطی که گفته می‌شود معتقد است خودش بالاتر از چرخه انتخابی تصمیم‌گیر است و به‌نظر می‌رسد به‌نوعی نظر خودش را به این چرخه ارجح می‌داند، اصرار دارد یکی از امید‌های اصلی کسب مدال تیمش در المپیک را به تورنمنت سنگین مجارستان بفرستد. در این تورنمنت قرار است روس‌ها با سه نماینده خود در این وزن حاضر شوند تا تکلیف نفر اول آن‌ها در المپیک مشخص شود و به‌نوعی انتخابی آن‌ها خواهد بود. از سوی دیگر آرون بروکس آمریکایی هم قرار است در این مسابقات حاضر باشد که همین نشان می‌دهد این مسابقات حتی در حد المپیک خواهد بود و فرستادن یزدانی به چنین تورنمنتی نمی‌تواند چندان به سودش باشد، حتی شاید باعث تشدید مصدومیتش شود. در چنین شرایطی شاید حضور در تورنمنت ایتالیا- که تقریبا همزمان با مسابقات مجارستان خواهد بود- انتخابی منطقی‌تر برای یزدانی باشد تا با آمادگی نسبی در آن تورنمنت شرکت و روند رو به رشد خود برای رسیدن به آمادگی کامل در المپیک را حفظ کند.

اتفاق دیگری که شاید شبهه‌برانگیز باشد عدم موافقت با درخواست یزدانی برای حضور مربی بدنسازش در اردوی تیم ملی باشد و درحالی‌که کادر فنی در ابتدا با این تصمیم موافقت کرده، اما ناگهان در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای با آن مخالفت می‌کند. حالا باید دید آیا فدراسیون کشتی و در راس آن دبیر- که با تصمیمی غیر -حرفه‌ای، حسن یزدانی را به بازی‌های آسیایی هانگژو اعزام کرده و باعث تشدید مصدومیت او شده- مجددا درباره او دچار اشتباه محاسباتی خواهد شد یا اینکه تصمیم مناسب‌تری برای حفظ این سرمایه ارزشمند کشتی ما خواهد گرفت. رویارویی یزدانی و قاسمپور در یک مسابقه انتخابی می‌تواند آخرین راه‌حل برای این مشکل باشد، البته اگر برخی مانع خیز برداشتن یزدانی برای دومین طلای المپیک و تاریخ‌ساز شدن او به‌عنوان تنها کشتی‌گیری که به این افتخار دست یافته نباشند و از این اتفاق ناراحت نشوند.

منبع: فرهیختگان

 

    نظر شما