پاری‌سن‌ژرمن - دورتموند؛ این فینالیست قابل پیش‌بینی نبود!/ از فرانسه تا فرانسه

پاری‌سن‌ژرمن - دورتموند؛ این فینالیست قابل پیش‌بینی نبود!/ از فرانسه تا فرانسه

پاری‌سن‌ژرمن در حالی در دیدار برگشت مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف دورتموند خواهد رفت که این فصل را با همین نبرد شروع کرده بود.

به گزارش 9 صبح، امشب از ساعت ۲۲:۳۰ در ورزشگاه پارک‌دوپرنس شهر پاریس پایتخت فرانسه نبردی برگزار خواهد شد که در پایان آن اولین فینالیست این فصل لیگ قهرمانان اروپا را خواهیم شناخت. پاری‌سن‌ژرمن در حالی در بازی برگشت مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل دورتموند قرار می‌گیرد که بازی رفت را با یک گل باخته. در حالی یکی از این دو تیم فینالیست لیگ قهرمانان خواهد شد که با توجه به تغییرات پاری‌سن‌ژرمن و عملکرد دورتموند، کسی تصور نمی‌کرد یکی از آن‌ها فینالیست فصل جاری باشد.

پاری‌سن‌ژرمن؛ انریکه مرد آرزوها می‌شود؟

لوئیس انریکه به پاریسی‌ها نشان داد که بدون بمب ترکاندن و ستاره‌های آنچنانی هم می‌توان موفق بود. در واقع بدون هیاهو، پاری‌سن‌ژرمن به سوی موفقیت گام برداشت و شاید بتوان گفت تنها جنجالی که این فصل پیرامون آن‌ها بوده ماجرای کیلیان امباپه و جدایی‌اش است. حالا به پایان فصل نزدیک می‌شویم و تقریباً پی‌اس‌جی در لیگ فرانسه قهرمان شده. در لیگ قهرمانان اروپا هم با توجه به شکست خفیف در آلمان، شانس خوبی برای کامبک زدن دارند. در واقع از پی‌اس‌جی انتظار می‌رود بلایی که بر سر بارسلونا آوردند را سر دورتموند هم بیاورند. امشب فرانسه غرق در شادی خواهد شد و انریکه مردی می‌شود که آرزوهای‌شان را برآورده می‌کند؟

دورتموند؛ فینالیست غیرمنتظره

تصور این که تیم پنجم بوندس‌لیگای آلمان فینالیست لیگ قهرمانان اروپا شود، سخت بود. دورتموند که این هفته‌ها در تلاش است تا جایگاهی بهتر از پنجمی در بوندس‌لیگا برای خمودش دست و پا کند، شانس خوبی برای تجربه کردن سومین فینالش در لیگ قهرمانان اروپا دارد. اندوخته یک گل کافی نیست و باید مراقب باشند مثل مرحله گروهی در پاریس شکست نخورند. در واقع زنبورها کارشان در لیگ قهرمانان اروپا را از جایی شروع کرده‌اند که شاید آن‌ها را به فینال هم برساند. ادین ترزیچ با وجود عملکرد ضعیف در بوندس‌لیگا، اگر تیمش را در لیگ قهرمانان فینالیست کند شاید فصل بعد هم سرمربی دورتموند باشد.

آخرین جدال
هفته قبل در بازی رفت مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا، دورتموند در خانه‌اش مقابل پاری‌سن‌ژرمن با یک گل پیروز شد. فولکروگ تنها گل زنبورها را در آن بازی زد.

آمار بازی
۵) در ۵ دیدار گذشته بین پاری‌سن‌ژرمن و دورتموند، هر تیم ۲ بازی را برده و یک بازی هم مساوی شده است. ۶ گل نصیب پی‌اس‌جی بوده و ۴ گل هم زردها به ثمر رسانده‌اند.
۳) در صورتی که دورتموند راهی فینال لیگ قهرمانان اروپا شود، سومین حضورشان در این بازی خواهد بود. در این صورت هر دهه در ۳ دهه اخیر یک فینال را تجربه کرده‌اند. دورتموند سال ۱۹۹۷ به تنها جامش در این تورنمنت رسید.
۲) پاری‌سن‌ژرمن سال ۲۰۲۰ فینالیست شد که موفق نشد قهرمانی را جشن بگیرد و به دیگر تیم آلمانی یعنی بایرن‌مونیخ باخت. در صورت فینالیست شدن تیم فرانسوی، این دومین تجربه‌شان در فینال خواهد بود.
۵) ۳ برد، ۲ تساوی و یک شکست (در آخرین دیدار مقابل بارسلونا) حاصل کار پاری‌سن‌ژرمن در دیدارهای خانگی‌اش در فصل جاری لیگ قهرمانان است.
۵) دورتموند در ۵ دیدار خارج‌ازخانه در فصل جاری لیگ قهرمانان ۳ برد داشته، ۲ مرتبه شکست خورده و یک مرتبه به تساوی رسیده است.
۳۲) پی‌اس‌جی در ۳۲ بازی قبلی مقابل تیم‌های آلمانی ۱۶ برد، ۵ تساوی و ۱۱ شکست داشته است.
۲۷) دورتموند در ۲۷ دیدار مقابل فرانسوی‌ها ۱۱ برد، ۶ تساوی و ۱۰ شکست در کارنامه‌اش دیده است.
۸) در آستانه دور برگشت مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا، کیلیان امباپه با ۸ گل در کنار هری کین مدعیان اصلی آقای‌گلی هستند. با ۱۰ دقیقه بازی کمتر، فعلاً کین بالاتر از امباپه قرار دارد.

مصدومان و محرومان
لوکاس هرناندس، سرخیو ریکو و لاوین کورزاوا مصدومان پاری‌سن‌ژرمن هستند که تا پایان فصل هم غایب خواهند بود. رامی بن‌سبعینی، سباستین آلر و یولین دورانویل هم مصدومان دورتموند هستند که به این بازی نمی‌رسند.

ترکیب احتمالی دو تیم
پاری‌سن‌ژرمن: دوناروما، حکیمی، مارکینیوس، برالدو، مندش، زئیر امری، ویتینیا، روئیس، دمبله، امباپه و کولو موآنی

دورتموند: کوبل، ریرسون، هوملس، شلوتربک، ماتسن، زابیتسر، جان، سانچو، برانت، آدیمی و فولکروگ

منبع: خبر ورزشی

    نظر شما