رضا یزدان دوست:ازبکستان هم همه طرفدار استقلال و پرسپولیس‌اند

رضا یزدان دوست:ازبکستان هم همه طرفدار استقلال و پرسپولیس‌اند

رضا یزدان‌دوست مدافع توانمند فوتبال ایران که در دوران بازیگریش پیراهن تیم‌های صنعت نفت، تراکتور، پدیده و استقلال خوزستان را به تن کرده بود و از مدافعان قابل توجه برای کارشناسان فوتبال ایران به‌شمار می‌رفت

به گزارش 9صبح،رضا یزدان‌دوست از شرایط کنونی خود در لیگ ازبکستان صحبت کرد.رضا یزدان‌دوست مدافع توانمند فوتبال ایران که در دوران بازیگریش پیراهن تیم‌های صنعت نفت، تراکتور، پدیده و استقلال خوزستان را به تن کرده بود و از مدافعان قابل توجه برای کارشناسان فوتبال ایران به‌شمار می‌رفت، این روزها در لیگ ازبکستان مشغول بازی است و به تازگی هم در هفته هفتم لیگ این کشور، به عنوان برترین بازیکن هفته شناخته شد. ما قبل‌تر در شروع فصل فوتبال ازبکستان، با او صحبت کرده بودیم اما حالا با توجه به شرایط خوبی که این مدافع در تیم متالورگ رقم زده، گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگارداشت و درباره شرایطش صحبت کرد.

از شروع فصل تاکنون وضعیت تو و تیمت رضایت بخش بوده؟
شرایط برای من خوب است اما برای تیم از نظر جدولی شرایط خوب پیش نرفته. از نظر فردی اگر بخواهم نگاه کنم شرایط خوبی رقم خورده و در بازی‌هایی که حضور داشتم، کلین‌شیت داشتیم و تعداد گل‌های خورده ما به مراتب کمتر بود. با تیم صدر جدول بازی داشتیم و حتی از آنها توانستیم امتیاز بگیریم که خیلی از تیم‌های ازبکستان نتوانستند. در بازی‌هایی هم که حضور داشتم بهترین بازیکن تیم یا زمین بودم و حتی در ترکیب منتخب هم حضور داشتم. به لحاظ فردی خداراشکر خوب بوده اما شرایط تیمی برای من مهم‌تر است که چندان خوب نبوده ولی آن هم رفته رفته بهتر می‌شود.

آمار تو و تیمت را که مرور می‌کردیم، به نظر می‌رسید متالورگ مقداری به تو وابسته است. در بازی‌هایی که تو حضور داشتی به وضوح، کلین‌شیت داشته‌اید و همچنین گل‌های کمتری خورده‌اید؛ نظر خودت چیست؟
اگر بگویم خوشبختانه تیم از نظر ساختار دفاعی به من وابسته شده، واقعا بدجنسی است. در نبود من تیم متضرر شد و چون من در بازی با سوگدیانا از ناحیه سر آسیب دیدم و راهی بیمارستان شدم که بعد از آن ۲ بازی مصدوم بودم که در همان بازی‌ها ۶ گل خوردیم. باشگاه‌ و هواداران به من وابسته شده‌اند و صحبت که می‌کنیم می‌خواهند من باشم تا به تیم نظم بیشتری بدهم. از سال قبل تا الان که من اینجا بودم، در بازی‌هایی که حضور داشتم بیشتر از ۲ گل سابقه نداشته دریافت کنیم. بازی‌هایی که نبودم واقعا شرایط بد رقم خورده و همان بازی هم که من مصدوم شدم، در نیمه اول یک بر صفر جلو بودیم ولی در ادامه نتیجه عوض شد.

اکنون سه ملی پوش تیم ملی ازبکستان یعنی تورسانو در استقلال خوزستان، جلال‌الدین ماشاریپوف در استقلال تهران و اوستون اورونوف در پرسپولیس حضور دارند؛ این موضوع تا چه حد توجه مردم ازبکستان را به فوتبال ایران جلب کرده؟
مردم ازبکستان خیلی بیشتر فوتبال ایران را دنبال می‌کنند و با اینکه ما در لیگ سه بازیکن ازبکستانی داریم، بیشتر درگیر پرسپولیس و استقلال هستند. واقعا علاقه‌مند هستند تا در مورد لیگ ایران جست‌وجو کنند و این موضوع برای آنها سوال برانگیز است که چرا فوتبال ایران برخی از تجهیزات مثل VAR را ندارد.

شناخت آنها از فوتبال ایران و لژیونرها تغییری نکرده؟
آنها در مجموع شناخت زیادی از فوتبال ایران ندارند و صرفا به واسطه بازی‌های ملی دو تیم، برخی از نفرات را می‌شناسند. بیشترین شناخت متعلق به علی دایی، سردار آزمون و مهدی طارمی است.

تعطیلات و اوقات فراغتت را چگونه پشت سر می‌گذاری؟
برای تعطیلات به تاشکند می‌روم که از نظر رفاهی و تفریحی واقعا شهری بی‌نظیر است. به‌طور معمول و زندگی روزانه مشغول کتاب خواندن، سریال دیدن یا فیفا بازی کردن علی‌الخصوص بخش التیمتش هستم!

خودت بازی‌های لیگ ایران را دنبال می‌کنی؟
به شدت بازی‌های لیگ ایران و صنعت نفت که تیم شهر من است را دنبال می‌کنم. ناراحت کننده است که تیم را در آن‌جای جدول می‌بینم و امیدوار هستم در سه بازی باقی‌مانده، امتیازات لازم را بگیرد و در لیگ بماند. این تیم دلخوشی مردم آبادان است. بازی دیگر تیم‌های سابقم مثل تراکتور را دنبال نمی‌کنم چون خاطره خوشی از تراکتور ندارم و اتفاقاتی غیر فوتبالی برای من افتاد که واقعا نزدیک بود از فوتبال زده شوم!

در تراکتور هم سابقه بازی داشتی، نظرت درباره آنها چیست؟
از تبریز و تیم تراکتور فقط هوادارانش را در ذهن دارم که همیشه به من لطف داشتند و واقعا لیاقت آن مردم، بیشتر از این حرف‌ها است. امیدوار هستم فکری به حال مردم تبریز شود که این روزها با این اخبار واگذاری فکر می‌کنم حال خوبی ندارند و حداقل حقشان این است که تیمشان وضعیت آرامی داشته باشد.

از لحاظ قراردادی، آیا برای بازگشت دوباره به ایران یا جدایی از متالورگ برنامه‌ای داری؟
من حدود ۸ ماه دیگر با تیم قرارداد دارم اما بندی دارم که اگر در نیم فصل، شرایط مطابق چیزی باشد که در قرارداد قید کردیم، می‌توانم یک طرف قرارداد را فسخ کنم و جدا شوم. از ایران ۲-۳ پیشنهاد داشتم و از دو کشور دیگر هم به من پیشنهاد دادند. الان تمام تمرکز من روی بازی‌هاست تا به نیم فصل برسیم و آن زمان تصمیم بگیرم.

از کدام کشورها پیشنهاد داری؟
خیلی دوست دارم به ایران برگردم اما آخرین بار که در ایران بودم، در تیم تراکتور بودم و اتفاقاتی را تجربه کردم که از لحاظ فوتبالی برای من غیرقابل باور بود و واقعا دلسرد شده بودم. با گذشت زمان خودم را ریکاوری کردم و اگر پیشنهاداتی که می‌آید از تیم یا مربی خوبی باشد، حتما و قطعا به آن فکر می‌کنم. شکر خدا از دو کشور پیشنهاد دارم که یکی از آنها از تیم‌های عرب‌زبان است. بعدا تصمیم خواهم گرفت.

منبع:ورزش سه

    نظر شما