عباس چمنیان درباره برنامه و اهداف خود در تیم نوجوانان توضیح داد

عباس چمنیان درباره برنامه و اهداف خود در تیم نوجوانان توضیح داد

عباس چمنیان که به عنوان سرمربی تیم نوجوانان ایران اتنخاب شده است،در حال حاضر در اهواز حضور دارد و در حال بررسی عملکرد بازیکنان زیر ۱۷ سال این استان است.

به گزارش 9صبح،عباس چمنیان درباره برنامه و اهداف خود در تیم نوجوانان توضیح داد.عباس چمنیان که به عنوان سرمربی تیم نوجوانان ایران اتنخاب شده است،در حال حاضر در اهواز حضور دارد و در حال بررسی عملکرد بازیکنان زیر ۱۷ سال این استان است. او امروز در گفتگویی با خبرنگار ما درباره انتخاب خود به عنوان سرمربی تیم نوجوانان گفت: من قبلا این افتخار را داشتم که به عنوان مربی تیم ملی در خدمت نوجوانان کشور باشم. همکاری کردیم و سعی کردیم مسیر رشد بازیکنان را ارتقا بدهیم. الان دوباره این فرصت فراهم شده و یک نسل جدید در راه است؛ نسلی که اگر در مسیر صحیح قرار بگیرند و رشد کنند، می‌توانند آینده فوتبال کشور را تامین و تضمین کنند‌.

او ادامه داد: یک مقدار دیر است و فرصت کمی داریم. ما با توجه به اینکه مسابقات مقدماتی به زودی شروع می‌شود، زمان‌های حیاتی را از دست دادیم. زمانی که مسابقات لیگ برگزار شد، عملا تکلیف کادرفنی مشخص نبود، اما با تکیه به دو موضوع این مسئولیت سنگین را قبول کردم. اول با توجه به بضاعتی که در فوتبال‌مان داریم و بچه‌های بااستعدادی که در سطح کشور هستند و می‌توانند به تیم کمک کنند و نکته دوم هم حمایت‌های کامل و جامع فدراسیون که امیدوارم وجود داشته باشد تا بتوانیم در زمینه آماده‌سازی بچه‌ها و تبدیل آنها به یک تیم و دفاع از اعتبار فوتبال یک کشور عمل کنیم و بتوانیم وارد مسابقات مقدماتی شویم.

سرمربی نوجوانان ایران در خصوص برنامه‌های خود توضیح داد: قبل از این تیم، تیم ملی نونهالان را داشتیم که بیش از یک سال فعال نبوده و ما تیمی نداشتیم که هسته اولیه تیم ملی نوجوانان را تشکیل بدهد‌. بنابراین پلن اول‌مان این است که در یک بازه زمانی کوتاه، وقت زیادی بگذاریم و استعدادها را پیدا کنیم. رده نوجوانان، رده‌ای نیست که گلخانه‌ای عمل شود‌. شاید بخشی از بچه‌هایی که در تیم ملی نونهالان بودند، توانایی بیشتری داشته باشند و در فاصله سال گذشته تا الان بیشتر رشد کرده باشند. بنابراین چشم‌انداز ما این است که بتوانیم نقاط مختلف کشور، به خصوص استان‌ها و شهرهایی که پیش‌بینی می‌شود استعدادهای بیشتری داشته باشند، در بخش اول در دستورکار قرار بدهیم.

وی افزود: با توجه به اینکه من به بهانه حضور در کلاس A مربیگری در اهواز هستم، با هماهنگی‌هایی که با هیئت استان خوزستان انجام شد، توانستیم یک برنامه‌ریزی کنی. در دو شب گذشته، حدود ۱۶۰ نفر از بچه‌های بااستعدادی که توسط کمیته جوانان هیئت فوتبال خوزستان استعدادیابی شده بودند، مورد بررسی قرار دادیم. بخشی از استعدادیاب‌ها و بچه‌هایی که در کلاس مربیگری هستند، خیلی کمک کردند که بتوانیم غربالگری خوبی انجام بدهیم. امروز به حدود ۵۰-۶۰ نفر رسانده‌ایم که ارزیابی نهایی را انجام بدهیم. این پایان کارمان در استان خوزستان است و امیدوارم در اولین فرصت سایر استان‌ها را هم ببینیم.

چمنیان در ادامه گفت: از دهم تیرماه پلن‌مان این است که برنامه‌ اردوهایمان را به صورت متمرکز شروع کنیم. ضمن اینکه در این فرصت هم فضا وجود دارد تا هر استعدادی در هر جایی که هست توسط مربی‌هایی که معتمد هستند و نگاه فنی خوبی دارند و از سلامت فنی برخوردارند، معرفی شود و در تیم ملی به روی بچه‌ها باز باشد. در نهایت چیزی که مهم است، این است که بهترین‌ها در تیم ملی حضور داشته باشند و بتوانند بهترین کیفیت را ارائه کنند.

او در مورد دستیاران خود در کادرفنی تیم نوجوانان عنوان کرد: در حال بررسی هستیم. شخصا اعتقاد دارم کادرفنی خلوت باشد و با وسواس هم انتخاب‌شان کنیم. به هر حال بحث ملی است و کسی که قرار است در کادرفنی تیم ملی باشد، جدا از توانایی‌های فنی که خیلی برایمان مهم است، باید به لحاظ ویژگی شخصیتی و اندازه مربیگری به حدی باشد که به اعتبار تیم ملی ایران کمک کند و کادری قوی بسازیم.

سرمربی تیم ملی نوجوانان همچنین درباره اهدافش توضیح داد: در رده‌های پایه و به خصوص نونهالان و نوجوانان، هدف مشخص است؛ فراهم کردن زمینه برای رشد بازیکنان بااستعداد در کشور و تحویل آن به سطح اول فوتبال کشور به مرور زمان. برای اینکه مسیر رشد و پیشرفت بچه‌ها استمرار پیدا کند، لازمه‌اش این است که بچه‌های هر رده سنی فاز به فاز مسابقات را پشت سر بگذارند که برنامه‌هایشان تداوم داشته باشد.

او در پایان گفت: فاز اول ما دور مقدماتی آسیاست که مهر ماه به میزبانی اردن برگزار می‌شود. شاید سخت‌ترین گروه مسابقات نوجوانان، شامل ما شده باشد که البته من استقبال می‌کنم، چون چالش هر چه قوی‌تر باشد، جدیت کار هم بیشتر است و می‌تواند ما را رشد بدهد. در فاز اول از هر گروه یک تیم به صورت مستقیم صعود می‌کند و پنج تیم هم به عنوان‌ تیم‌های بعدی صعود می‌کنند. در فروردین ۱۴۰۴ کشور لهستان میزبان مسابقات نهایی انتخابی جام جهانی است که ۱۶ تیم آنجا حاضر می‌شوند تا ۴ تیم به جام جهانی راه پیدا کنند. بنابراین فاز به فاز جلو می‌رویم و امیدواریم از این مرحله سخت عبور کنیم و به مسابقات نهایی برسیم و در نهایت سهمیه کسب کنیم و به جام جهانی برویم.

منبع:ورزش سه

نظر شما