تماس با ما درباره ما

علت استفاده از نمک یددار

ید ماده مغذی ضروری برای فعالیت غده تیروئید و ماده اصلی در ساختمان هورمون‌های تیروئیدی است.
علت استفاده از نمک یددار

به گزارش 9 صبح، ید ماده مغذی ضروری برای فعالیت غده تیروئید و ماده اصلی در ساختمان هورمون های تیروئیدی است که این هورمون ها، با تنظیم متابولیسم بدن، بر بیشتر اندام های بدن اثر می گذارند و برای تکامل و عملکرد طبیعی بدن، مغز و دستگاه عصبی، حفظ گرمای بدن و انرژی ضروری هستند.

بدن انسان در اوایل دوران کودکی، بلوغ و دوران های حاملگی و شیر دادن بانوان به نوزادان، به میزان بیشتری به ید نیاز دارد و دریافت مقدار کافی آن اهمیت حیاتی دارد.

کمبود ید، پیامدهایی مانند نازایی، سقط جنین، تولد نوزاد مرده، ناهنجاری مادرزادی، عقب ماندگی های ذهنی، کاهش بهره هوشی و گواتر را به دنبال دارد.

مهم ترین منابع طبیعی ید

مهم ترین منبع طبیعی ید، مواد غذایی دریایی مثل آب های شور، صدف و جلبک دریایی است. همچنین گیاهانی که در سواحل دریا می رویند، منابع مناسب ید محسوب می شود. اما مواد غذایی که دور از دریا رشد می کند و ماهی آب های تازه، ید کمتری دارد. ید موجود در گیاهان برخلاف سایر مواد معدنی، به مقدار ید موجود در خاک محل رشد گیاه، بستگی دارد. اما در کشور ما آب و خاک فاقد ید است، بنابراین هیچ کدام از محصولات غذایی قادر به تامین ید موردنیاز بدن نیست.

مطمئن ترین راه برای تامین ید موردنیاز بدن

مطمئن ترین راه برای تامین ید کافی، استفاده از نمک یددار تصفیه شده است. البته باید توجه داشت که نمک همیشه باید به میزان محدود مصرف شود، اما همان مقدار کم از نوع نمک یددار تصفیه شده باشد.

توصیه هایی برای نگهداری نمک ید دار

نمک یددار را نباید به مدت طولانی در معرض نور خورشید و یا رطوبت قرار داد، زیرا ید آن از دست می رود. بهترین روش برای نگهداری مناسب نمک یددار، ظرف های بدون منفذ است. نگهداری نمک یددار در ظرف های شیشه ای و بی رنگ نیز موجب کاهش ید آن می شود. بنابراین باید نمک یددار را در ظروف شیشه ای رنگی و دربسته نگهداری کرد.

ارسال نظر