بهترین روشی که ما را از شر کبد چرب در امان می‌دارد

بهترین روشی که ما را از شر کبد چرب در امان می‌دارد

بیماری کبد چرب غیرالکلی تقریباً ۳۰ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما یک تحلیل جدید نشان می‌دهد که تنها ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته می‌تواند به کاهش چربی‌های خطرناک اطراف این بافت حیاتی بدن کمک کند.

به گزارش 9صبح و به نقل از دویچه وله، مطالعه محققان مرکز پزشکی میلتون‌اس. در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ثابت کرد که حتی اگر این مقدار ورزش منجر به کاهش وزن نشود، ۳.۵ برابر بیشتر احتمال دارد که چربی کبد را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

اغلب به بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی توصیه می‌شود وزن خود را کاهش دهند، اما انجام این کار دشوار است و زمان بسیاری را می‌طلبد. این در حالی است که هنوز دارودرمانی تایید شده برای این بیماری معرفی نشده است.

برای این مطالعه، محققان با بررسی ۵۵۱ فرد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی، کاهش نسبی ۳۰ درصدی چربی کبد را در ۳۹ درصد از بیمارانی که به‌مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته یا بیشتر ورزش می‌کردند، مشاهده کردند.

به‌گفته محققان، یک مثال از ورزش با شدت متوسط می‌تواند پیاده‌روی سریع باشد که در آن فرد شروع به عرق‌کردن می‌کند اما همچنان می‌تواند با یک همراه پیاده‌روی صحبت کند. مثال دیگر دوچرخه‌سواری سبک است. در مجموع ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته می‌تواند موجب کاهش چربی کبد شود

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) معمولا در افرادی که دارای اضافه‌وزن یا چاقی هستند دیده می‌شود. NAFLD در مراحل اولیه معمولاً هیچ آسیبی ایجاد نمی‌کند، اما در صورت بدتر شدن می‌تواند منجر به التهاب شود و در طول زمان به فیبروز کبدی، سیروز، بیماری کبدی مرحله نهایی یا سرطان کبد تبدیل شود.

گاهی اوقات، افراد مبتلا به فیبروز (مراحل پیشرفته‌تر NAFLD) ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

درد مبهم یا دردناک در سمت راست بالای شکم (در سمت راست پایین دنده‌ها)، خستگی مفرط، کاهش وزن غیرقابل‌ توضیح و ضعف.

اگر سیروز (پیشرفته‌ترین مرحله) ایجاد شود، می‌توانید علائم شدیدتری مانند زردی پوست و سفیدی چشم (یرقان)، خارش پوست، و تورم در پاها، مچ پا، پاها یا شکم (ادم) داشته باشید.

اینکه چقدر طول می‌کشد تا رژیم ورزشی منجر به کاهش چربی کبد شود، کاملاً مشخص نیست، اما مطالعات نشان داده‌اند که این زمان از چهار هفته تا یک سال متغیر است.

منبع:همشهری آنلاین

    نظر شما