جنجال ذرت های آلوده در همدان/از تایید قوه قضاییه تا تکذیب دولت

جنجال ذرت های آلوده در همدان/از تایید قوه قضاییه تا تکذیب دولت

وزیر کشاورزی آلودگی نهاده‌های دامی سیلوی اسدآباد در استان همدان را تکذیب کرد اما ساعتی بعد قوه قضاییه مستنداتی از گزارش‌های متعدد از آلودگی این نهاده‌ها و اطلاع آن به وزیر کشاورزی را منتشر کرد.

به گزارش 9 صبح؛ وزیر کشاورزی آلودگی نهاده‌های دامی سیلوی اسدآباد در استان همدان را تکذیب کرد اما ساعتی بعد قوه قضاییه مستنداتی از گزارش‌های متعدد از آلودگی این نهاده‌ها و اطلاع آن به وزیر کشاورزی را منتشر کرد.

در تاریخ 11 شهریور خبری با موضوع  "دستور رئیس قوه قضاییه برای تعیین تکلیف 13 هزار تن نهاده استراتژیک در معرض فساد در سیلوی پشتیبانی امور دام شهرستان اسدآباد همدان" منتشر شد.

در این خبر عنوان شده بود در سیلوی اسدآباد همدان، از شهریور ماه سال گذشته 23 هزار تن نهاده دامی ذخیره شده بود که 10 هزار تن آن توزیع شد و 13 هزار تن باقی مانده نیز باید به تولیدکنندگان، دامداری‌ها و مرغداری‌ها داده می‌شد.

با طولانی شدن زمان تحویل این نهاده‌ها که عمدتاً هم مسئولیت آن به‌عهده نهاد‌های خارج از استان مانند: شرکت پشتیبانی امور دام کشور، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار بوده است، کار توزیع نهاده‌ها انجام نشد.

به همین دلیل از 13 هزار تن نهاده دامی که در این سیلو نگهداری می‌شد، 6 هزار تن دچار آلودگی شده که باید فرآوری بر روی آن انجام شود و حدود 7 هزار تن آن نیز در معرض فساد قرار گرفته که پس از بازدید میدانی اقدامات لازم برای توزیع آن آغاز شد.

بعد از انتشار این خبر در رسانه‌ها و بروز برخی انتقادات نسبت به عملکرد وزارت جهاد کشاورزی، روز سه‌شنبه هفته جاری محمدعلی نیکبخت، وزیر کشاورزی در سفری به استان همدان اعلام کرد: هیچ ذرت آلوده‌ای در استان همدان وجود ندارد!

نیکبخت با بیان اینکه استان همدان، پایلوت ذخایر استراتژیک نهاده دامی در غرب کشور است و حدود 200 هزار تن نهاده در این استان نگهداری می‌شود، اظهار کرد: این ذرت در بهمن 1401 تخلیه شده که گواهی بهداشت از بندر و تایید سازمان استاندارد و دامپزشکی دارد و اگر مشکلی داشت از مبدا اجازه بارگیری داده نمی‌شد.

وی با بیان اینکه حجم این ذرت 21 هزار تن بوده و 3 هزار تن هم از قبل داخل انبار موجود بوده که مشکلی نداشته و پیش از بارگیری و فروش هم در محل نمونه‌برداری می‌شود و هیچ‌گونه، آفت و آلودگی نداشته است، افزود: از بهمن و اسفند 1401 توزیع آن انجام شده و تاکنون در حال تخلیه بوده که در حین تخلیه فروخته شده و مالک آن مردم هستند. در حال حاضر تنها 3000 تن باقی مانده است، من اطمینان می‌دهم محموله‌های بارگیری شده دارای گواهی سلامت و کاملاً بهداشتی بوده است.

پس از اظهارات وزیر کشاورزی در مورد آلوده نبودن ذرت‌های همدان، روابط عمومی دادگستری استان همدان مستندات مربوط به وجود آلودگی نهاده‌های دامی ذخیره شده در اسدآباد را منتشر کرد.

روابط عمومی دادگستری استان همدان ضمن ناصحیح خواندن اظهارات وزیر جهاد کشاورزی، گزارش اعلام شده در مورد وضعیت نامناسب ذرت‌های موجود در اسدآباد همدان را نتیجه، جمع‌بندی و اجماع‌نظر گزارش مراکز تخصصی و مراجع نظارتی متعدد و سپس بررسی اسناد و حضور نظارتی میدانی مسئولان دادگستری استان همدان در محل دپوی نهاده‌های استراتژیک دانست و اعلام کرد: پس از اعلام مراجع نظارتی و همچنین مراکز تخصصی، موضوع در دستور کار ویژه دادگستری جهت جلوگیری از تضییع حقوق بیت‌المال قرار گرفت.

روابط عمومی دادگستری همدان متذکر شده است: غیر از بازدید نظارتی میدانی انجام شده که همه اطراف موضوع در آن بررسی شده است بررسی اسناد موجود در سوابق این پرونده نشان می‌دهد از شروع سال 1402 نهادهای مختلفی در استان از جمله اداره‌کل دامپزشکی استان همدان و شرکت سهامی پشتیبانی دام کشور که هر دو زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند در نامه‌های متعددی نسبت به آلوده شدن ذرت‌های موجود در سیلوی شماره 6 انبار اسدآباد همدان هشدار داده بودند.

وجود مشکل ارگانولپتیکی در نهاده‌های ذخیره شده طبق گزارش اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد

"مشکل ارگانولپتیکی" نهاده‌های ذخیره شده در زرین سیلو به تاریخ 30 فروردین 1402 برمی‌گردد؛ جایی که رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد در نامه‌ای خطاب به اداره‌کل دامپزشکی استان همدان عنوان می‌کند: محموله ذرت از لحاظ ارگانولپتیکی نامناسب تشخیص داده شده است.

ارضایتی مشتریان از کیفیت ذرت دریافتی از سیلو

در نمونه دیگر، نامه‌های صادر شده از سوی شرکت سهامی پشتیبانی امور دام استان همدان در تاریخ 13 اردیبهشت 1402 یعنی بیش از 4 ماه پیش، درباره نتیجه آزمایش نمونه‌های محصولات ذرت موجود در زرین سیلو اسدآباد عنوان می‌شود: مشتریان معرفی شده به سیلو، از کیفیت محصولات تحویلی ناراضی هستند و در موارد متعدد از تحویل محصولات موجود در سیلو خودداری می‌کنند.

فروش زیر قیمتِ ذرت و جو به دلیل عدم شرایط نگهداری طولانی‌مدت

بررسی بیشتر نامه‌های موجود نشان می‌دهد در نامه تاریخ 31 خرداد ماه شرکت سهامی پشتیبانی امور دام استان همدان، نرخ جدید نهاده‌ها خطاب به سرپرست پشتیبانی امور دادم استان اعلام می‌شود که در تبصره شماره 2 آن عنوان شده قیمت‌های اعلام شده صرفاً برای ذرت و جو دامی است که شرایط نگهداری طولانی‌مدت ندارند.

درخواست اداره‌کل دامپزشکی همدان مبنی بر اخذ دستور قضایی به دلیل عدم همکاری متصدی سیلوی اسدآباد

اداره‌کل دامپزشکی استان همدان در تاریخ 29 خرداد 1402 خطاب به اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد موضوع عدم همکاری مسئولان حاضر در شرکت زرین‌سیلو برای انجام آزمایش و نمونه‌برداری از نهاده‌های موجود در کندوهای این شرکت را مطرح و از اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد می‌خواهد برای انجام نمونه‌برداری و انجام آزمایش روی نهاده‌ها دستور قضایی اخذ کند.

درخواست توقیف محموله یکی از کندوهای اسدآباد از سوی اداره دامپزشکی به دادستانی

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد در تاریخ 23 مرداد 1402 در نامه‌ای به دادستان شهرستان اسدآباد درخواست توقیف محموله ذرت کندوی شماره 6 شرکت زرین سیلو اسدآباد را مطرح می‌کند.

 

یک روز بعد یعنی در تاریخ 24 مرداد 1402 مدیرکل شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور در نامه‌ای موضوع دستور توقیف ذرت کندوی شماره 6 را رسماً به معاون بازرگانی داخلی اعلام می‌کند.

نظر اداره دامپزشکی استان همدان در مورد وجود کپک و قارچ بیش از حد مجاز در کندوی شماره  6 اسدآباد

اداره‌کل دامپزشکی استان همدان در نامه‌ای به شرکت پشتیبانی امور دام استان همدان که هر دو زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند، در تاریخ 25 مرداد ماه سال 1402 از وجود کپک و قارچ بیش از حد مجاز در کندوی شماره 6 انبار اسدآباد خبر می‌دهد که در نامه‌های دیگر حجم این انبار نزدیک به 6 هزار تن عنوان شده است.

همچنین در این نامه عنوان شده است نهاده دامی موجود در دو کندوی دیگر یعنی کندوی 4 و 5 باید حداکثر ظرف مدت 2 ماه مورد استفاده قرار گیرند.

نامه  اداره‌کل دامپزشکی استان همدان به رئیس دادگستری همدان مبنی بر وجود آلودگی در محموله

اداره‌کل دامپزشکی استان همدان در اول شهریور 1402 در نامه‌ای رسمی به رئیس کل دادگستری استان همدان در مواد 1-6 و 2-6 می‌گوید: بر اساس نتایج آزمایشگاهی و ویژگی‌های ظاهری محموله کندوی شماره 4 و 5 باید حداکثر ظرف مدت 2 ماه به مصرف سریع برسد و در مورد دیگر در رابطه با کندوی شماره 6 با توجه به نتایج جوابیه آزمایش کپک و قارچ موجود در محموله را بیش از حد مجاز عنوان کرده و می‌نویسد محموله موجود برای سالم‌سازی صرفاً به روش پلیت یا اکسترود در کارخانه‌جات تهیه خوراک آماده دام و طیور استان مورد استفاده قرار گیرد و حتی اجازه مصرف در دامداری‌ها و مرغداری‌ها قبل از سالم‌سازی را صادر نمی‌کند. در این نامه علاوه بر موارد فوق ارسال محموله به خارج از استان به صورت تلویحی ممنوع اعلام می‌شود.

باتوجه به مستندات فوق باید عنوان کرد یا وزریر کشاورزی به نامه‌ها و گزارش‌های موجود دسترسی نداشته یا اینکه در حال بیان موضوع به نحو دیگری است.

با توصیف وزیر جهاد کشاورزی از سالم بودن تمام ذخیره‌های ذرت موجود در استان همدان این سوال پیش می‌آید که در صورت عدم ورود قوه قضاییه و همکاری با اداره‌کل دامپزشکی استان همدان، برای نمونه‌برداری و انجام آزمایش‌های لازم و دستور به فوریت در تعیین تکلیف نهاده‌های دامی، آیا خطر ورود نهاده‌های دامی آلوده به دامداری‌ها و مرغ‌داری‌ها رفع می‌شد؟ آیا اقدامات لازم برای تعیین تکلیف این نهاده‌ها به سرعت و با قید فوریت انجام می‌شد؟

 

نظر شما