رووداو: پزشکیان به مردم کُرد وعده حل مشکل کولبر‌ها را داد

رووداو: پزشکیان به مردم کُرد وعده حل مشکل کولبر‌ها را داد

پزشکیان: شرم آور است که جوانان ما باید کولبر شوند تا غذا روی سفره بگذارند. مرز برای غرب کشور یک فرصت است نه تهدید.

به گزارش  9 صبح به نقل ازفرارو، در گزارش شبکه تلویزیونی رووداو آمده است: روز جمعه مسعود پزشکیان، نماینده مجلس ۶۹ ساله و وزیر سابق بهداشت ایران، تنها نامزد اصلاح طلبان در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آینده است. او متولد شهر کردنشین مهاباد، پدرش آذری و مادرش کُرد است.

وی در تجمعی در استان کردستان در غرب ایران گفت: شرم آور است که جوانان ما باید کولبر شوند تا غذا روی سفره بگذارند. مرز برای غرب کشور یک فرصت است نه تهدید. مرز را تبدیل به فضایی برای داد و ستد می‌کنم، چرا باید جوانان برای یک لقمه نان به کولبری روی بیاورند؟

وی در حالی که جزئیاتی ارائه نکرد، گفت که سیاست او به هر دو طرف مرز کمک خواهد کرد. استان‌های غربی ایران که اکثر کولبر‌ها از آنجا هستند، با اقلیم کردستان هم مرز هستند.

کولبر‌ها باربران نیمه قانونی هستند که کالا‌های بدون مالیات را از مرز اقلیم کردستان با ایران و گاهی از مرز ایران و ترکیه حمل می‌کنند.

پزشکیان به مردم سنندج گفت که مقامات باید سیاست حجاب و زنان را تغییر دهند، با این استدلال که اسلام زن و مرد را برابر می‌داند و قوانین حجاب اجباری شکست خورده است.

پزشکیان گفت: همانطور که نتوانستند زنان را مجبور به برداشتن حجاب کنند، ما هم قطعا نمی‌توانیم حجاب را به زنان تحمیل کنیم.

وی در پایان این تجمع شعاری به زبان کردی سر داد: «زنده باد ایران، زنده باد کردها، زنده باد کردستان.»

سپس خبرنگاری به او نزدیک شد و از او خواست که پیام خود را به زبان شیرین خود به مردم کردستان برساند. کاندیدای اصلاح طلب به زبان کردی پاسخ داد و گفت در خدمت مردم کردستان هستم.

پزشکیان تاکید کرد: ان‌شاءالله اگر ما انتخاب شدیم و مردم به ما رای دادند، وضعیتی که الان در کردستان و مناطق فقیرنشین وجود دارد، قطعاً آن را اصلاح خواهیم کرد. ما اجازه نخواهیم داد وضعیت موجود ادامه یابد.

پزشکیان توسط تعدادی از مقامات اصلاح طلب که در دولت حسن روحانی، رئیس جمهور سابق خدمت می‌کردند، حمایت می‌شود، از جمله جواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین.

 

نظر شما