سلطه بوشهری‌ها در تیم ملی

سلطه بوشهری‌ها در تیم ملی

طارمی و محبی رکورددار تیم قلعه‌نویی هستند.

به گزارش 9 صبح، امیر قلعه‌نویی در ۶بازی تیم ملی از ۳۶بازیکن استفاده کرده که طارمی و محبی رکوردداران حضور در میدان بوده‌اند.

تا قبل از دیدار ایران و بلغارستان، امیر قلعه‌نویی طی ۵مسابقه‌ای که روی نیمکت تیم ملی حضور داشت مجموعا از ۳۱بازیکن استفاده کرده بود که رقم بالایی است. او در بازی با بلغارستان به ۵بازیکن دیگر هم بازی داد و این تعداد را به ۳۶نفر رساند. از بین این ۵بازیکن جدید ۴نفر سابقه بازی ملی داشتند اما در دوره قلعه‌نویی هنوز فرصت بازی پیدا نکرده بودند. یک نفر باقیمانده هم محمد دانشگر بود که اصلا سابقه بازی ملی نداشت و برای نخستین بار توانست یکی دو دقیقه برای تیم ملی در زمین حضور داشته باشد. علی کریمی، سامان قدوس، میلاد محمدی و احمد نوراللهی هم ۴بازیکنی بودند که مدتی از ترکیب تیم ملی فاصله داشتند اما در مقابل بلغارستان نخستین بازی خود را در دوره قلعه‌نویی انجام دادند.

بوشهری‌ها در صدر

رکوردداران حضور در زمین در دوره قلعه‌نویی همچنان ۲مهاجم بوشهری هستند که سرمربی تیم ملی نشان داده اعتقاد خاصی به آنها دارد. مهدی طارمی و محمد محبی هر دو در مصاف با بلغارستان ۹۰دقیقه در زمین بودند و آمار بازی‌های خود را به ۴۹۰ و ۴۸۴دقیقه رساندند. تیم ملی تا امروز ۵۴۰دقیقه تحت هدایت امیر قلعه‌نویی بازی کرده و طارمی و محبی به‌ترتیب فقط ۵۰ و ۵۶دقیقه را از دست داده‌اند. این دو بازیکن از بهترین گلزنان تیم ملی در دوره جدید هم هستند. مهدی طارمی با ۷گل بهترین گلزن تیم ملی در دوره قلعه‌نویی است و محبی هم با ۲گل بعد از طارمی و آزمون رتبه سوم را دارد. محبی آن قدر مورد اعتماد سرمربی تیم ملی است که خیلی‌ها به او لقب «پسر قلعه‌نویی» را داده‌اند.

چپ و راست همیشگی

بعد از ۲مهاجم بوشهری، رتبه سوم و چهارم پرکارترین بازیکنان تیم ملی در اختیار مدافعان چپ و راست تیم است؛ رامین رضاییان و احسان حاج‌صفی که در بازی با بلغارستان هم در ترکیب اصلی حضور داشتند و دقایق بازی‌های ملی خود زیرنظر امیر قلعه‌نویی را از ۴۰۰دقیقه گذراندند و در جمع صدرنشین‌ها ماندند. رامین با ۴۲۳دقیقه بازی صاحب رتبه سوم است و یک گل هم در این دوره برای تیم ملی به ثمر رسانده است. احسان حاج‌صفی هم با بازوبند کاپیتانی تیم ملی ۴۰۵دقیقه برای تیم امیر بازی کرده و از نفرات مورد اعتماد او بوده است.

باز آید به کنعان؟

یک تنبیه انضباطی و محرومیت از بازی با بلغارستان، آمار محمدحسین کنعانی‌زادگان را خراب کرد و او با سقوطی ۲پله‌ای در جدول پرکارها به رتبه پنجم سقوط کرد. محمدحسین در ۵بازی قبلی تیم ملی تحت هدایت قلعه‌نویی فقط در یک بازی غیبت داشت و در ۴بازی دیگر به‌طور کامل بازی کرده بود. او حالا آمار خوبش را از دست داده و با ۳۶۰دقیقه بازی به رتبه پنجم رسیده است؛ بالاتر از سعید عزت‌اللهی (۳۴۰)، امید نورافکن (۳۱۵) و روزبه چشمی (۲۷۵) که در رتبه‌های ششم تا هشتم قرار دارند.

شماره‌یکی که شماره‌یک نیست

مصدومیت علیرضا بیرانوند یک‌بار دیگر باعث شد پیام نیازمند حین بازی جای او را بگیرد. این اتفاق در ۲بازی اخیر تیم ملی به‌شکل متوالی تکرار شده است. بدشانسی‌های بیرانوند و فرصت‌هایی که نصیب پیام می‌شود حالا باعث شده نیازمند پرکارترین دروازه‌بان تیم ملی در دوره قلعه‌نویی باشد. بیرانوند از سال۲۰۱۶ همواره گلر اول تیم‌ملی بوده و بیشترین حضور را درون دروازه داشته است اما حوادث اخیری که برای او رخ داده باعث شده در دوره قلعه‌نویی فقط ۲۰۸دقیقه فرصت بازی پیدا کند. در عوض نیازمند آمار بازی‌هایش را در این دوره به ۲۷۳دقیقه رسانده و بالاتر از رقیبش قرار گرفته است. نیازمند در جدول پرکارترین بازیکن‌های تیم قلعه‌نویی رتبه نهم را دارد اما بیرانوند دوازدهم است و اصلا در جمع ۱۱نفر اول نیست.

ساکنان طبقه وسط

امیر قلعه‌نویی در دفاع میانی تغییرات زیادی داشته و در ۶بازی‌اش به ۶زوج مختلف در این منطقه بازی داده است. در این بین، پرکارترین مدافع میانی در دوره او طبیعتا محمدحسین کنعانی‌زادگان است که ۳۶۰دقیقه بازی کرده و نامش پیش‌تر ذکر شد. نفر دوم هم مرتضی پورعلی‌گنجی است که ۳بازی کامل یعنی ۲۷۰دقیقه برای تیم قلعه‌نویی در زمین بوده است. نفرات دیگر یعنی مجید حسینی، شجاع خلیل‌زاده و آرمین سهرابیان به‌ترتیب ۱۸۱، ۱۸۰ و ۹۰دقیقه برای تیم قلعه‌نویی بازی کرده‌اند.

۳نفر آخر؛ ۱+۱۲دقیقه

میلاد محمدی که مدت‌ها بازیکن اصلی تیم ملی بوده، در دوره قلعه‌نویی به حاشیه رانده شد و تا قبل از بازی با بلغارستان یک دقیقه هم به او بازی نرسیده بود. او در اواخر بازی با بلغارستان به زمین رفت و ۸دقیقه برای تیم ملی بازی کرد. پایین‌تر از میلاد محمدی، یک میلاد دیگر هم هست که فقط ۴دقیقه برای تیم ملی بازی کرده است. میلاد زکی‌پور در همان نخستین بازی مقابل روسیه ۴دقیقه بازی کرد اما در اردوهای بعدی اصلا دعوت نشد. البته کمترین دقایق بازی متعلق به زکی‌پور هم نیست بلکه متعلق به محمد دانشگر است که در مقابل بلغارستان یک دقیقه بازی کرد و همین یک دقیقه کل کارنامه او در تیم ملی بوده است.

شگفتی‌های پایین جدول

وقتی در پایین جدول به بازیکنان کم‌کار تیم ملی در دوره قلعه‌نویی نگاه می‌کنیم به چند نکته جالب توجه برمی‌خوریم. وحید امیری در ۶بازی تیم ملی کلا ۷۴دقیقه بازی کرده و مشخص است که قلعه‌نویی نظری روی او ندارد. میلاد سرلک با ۴۵دقیقه بازی ملی در دوره قلعه‌نویی توانسته خدمت سربازی خودش را ۲سال به تعویق بیندازد و او هم جزو کم‌کارهای این دوره است. شهاب زاهدی که این روزها در پرسپولیس وضعیت خوبی ندارد یکی از بازیکنانی است که توسط قلعه‌نویی ملی‌پوش شده و ۱۵دقیقه بازی ملی انجام داده است، درست به اندازه علیرضا علیزاده که او هم در دوره امیر شانس ملی‌پوش شدن را پیدا کرد. البته نام احمد نوراللهی و سامان قدوس هم با ۵۸ و ۵۷دقیقه بازی در بخش پایین‌نشین‌ها دیده می‌شود اما به‌نظر می‌رسد آنها از این به بعد فرصت بیشتری برای خودنمایی پیدا کنند.

نظر شما