اسکاچ، منبع آلودگی خانگی

اسکاچ، منبع آلودگی خانگی

اغلب افراد برای تمیز کردن میز کابینت و سینک و هر آنچه در آشپزخانه می باشد از اسفنج یا اسکاچ استفاده می کنند. با توجه به موارد استفاده از اسکاچ، احتمال وجود انواع میکروب ها حتی باکتری های مدفوع در آن زیاد می باشد.

به گزارش 9صبح و به نقل از آردی، گفته می شود که خانه از امنیت و سلامت کافی برخوردار است. اما بد نیست بدانید که در همین مکان امن نیز ممکن است دست به اقداماتی بزنیم که به نظر سالم است اما سلامت افراد خانه را به خطر می اندازد. خانه محلی است که 65% از سرماخوردگی ها و بیش از نیمی از مسمومیت های غذایی در آن اتفاق می افتد. آنچه در خانه انجام می دهیم تاثیر به سزایی در حفظ و پایایی سلامتی دارد.

در ادامه به یک مورد از فعالیت های خانگی که ممکن است منجر به بیماری شود اشاره می کنیم.
استفاده از اسکاچ (اسفنج)

کثیف ترین محل در هر خانه، آشپزخانه می باشد. زیرا در این محل است که با لاشه حیوانات در سینک ظرفشویی و روی میز کابینت کار می کنیم. همان طور که می دانید گوشت خام حاوی باکتری E.Coli و سالمونلا به همراه سایر ویروس ها و باکتری ها می باشد. اغلب افراد برای تمیز کردن میز کابینت و سینک و هر آنچه در آشپزخانه می باشد از اسفنج یا اسکاچ استفاده می کنند. با توجه به موارد استفاده از اسکاچ، احتمال وجود انواع میکروب ها حتی باکتری های مدفوع در آن زیاد می باشد.

این وسیله ساده ترین و کثیف ترین شی ء آشپزخانه است. می توان گفت که هر چه حساسیت بیشتری برای تمیز کردن میز آشپزخانه از اسفنج مورد نظر استفاده کنیم، میکروب بیشتری را پخش می کنیم.
برای رهایی از این همه آلودگی بهتر است قبل از استفاده از اسفنج آن را در محلول آب و سفید کننده (وایتکس) قرار دهیم. این ساده ترین و ارزان ترین روش برای حفظ سلامت آشپزخانه می باشد. بعلاوه بعد از هر بار استفاده از اسفنج آن را خشک کنید. خشکی مانع از رشد میکروب ها می شود. روش دیگر برای ممانعت از رشد باکتری ها در اسفنج یا اسکاچ آشپزخانه ، حرارت دادن آن است. برای این کار لازم است ظرفی را پر آب کنید و اسکاچ را داخل آن قرار داده تا حرارت ببیند. به موازات افزایش حرارت باکتری ها کشته خواهند شد.

چرا اسفنج های آشپزخانه اینقدر کثیف هستند؟

مطمئناً به نظر می رسد یک پارادوکس ناامیدکننده باشد که چیزی که تمام هدف آن تمیز کردن است تا این حد نفرت انگیز شود. اما وقتی به آن فکر می کنید، منطقی است. گوشه ها و سوراخ های آنها باقی مانده غذا،نوشیدنی ها و آلودگی ها را را نگه می دارد و به دلیل قابلیت جذب و حفظ رطوبت، باکتری های مضر را در خود جای داده و کپک می زنند. هنگامی که اسفنج را روی پیشخوان یا در سینک قرار می دهید، این کار باعث می شود آن باکتری به آن سطوح نیز پخش شود.

چگونه یک اسفنج را تمیز کنیم؟

برنامه تمیز کردن اسکاچ ظرف شویی باید بسته به دفعات شستن ظروف متفاوت باشد، اما یک معیار خوب برای هدف گذاری هر سه تا چهار روز یک بار است.

در اینجا سه گزینه برای نحوه تمیز کردن اسفنج وجود دارد:

روش اول

یک اسفنج را در ماشین لباسشویی در داغ ترین حالت ممکن با مقداری مواد شوینده حاوی سفید کننده قرار دهید و ماشین لباسشویی را در دمای 60 درجه سانتی گراد (140 درجه فارنهایت) روشن کنید.

روش دوم

اسفنج را با سفید کننده در سینک آشپزخانه خیس کنید. اگر ترجیح می دهید از یک ماشین لباسشویی استفاده نکنید، این روش برای نحوه تمیز کردن اسفنج گزینه مناسبی خواهد بود (اگرچه کمی کار فشرده تر است). سینک خود را با یک گالن آب و 3/4 فنجان سفید کننده پر کنید و اسفنج را به مدت پنج دقیقه در آن فرو کنید.

روش سوم

یک اسفنج را با صابون ظرفشویی کفی کنید و سپس آن را با آب داغ بشویید. این باید باکتری ها را از سطح اسفنج حذف کند. برای اطمینان از اینکه اسفنج هنوز مرطوب است، آن را در مایکروویو قرار دهید و آن را به مدت دو دقیقه روی حرارت زیاد قرار دهید. اطمینان از خیس بودن اسفنج کاملاً ضروری است، زیرا یک اسفنج خشک می تواند در مایکروویو آتش بگیرد. اگر این روش را برای نحوه تمیز کردن اسفنج انتخاب می کنید، باید در حالی که اسفنج در مایکروویو است، به دلیل این خطر دورتر از آن بایستید.

چگونه می توانید اسفنج خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید؟

غیرممکن است که از کثیف شدن اسفنج خود در فرآیند تمیز کردن ظروف یا سطوح جلوگیری کنید، اما راه هایی وجود دارد که می توانید استانداردهای تمیزی آن را کمی افزایش دهید.اگر اسفنجی در سینک خود دارید، سعی کنید آن را روی پیشخوان نگذارید. اگر آن را روی یک پیشخوان کثیف قرار دهید، پس از تمیز شدن، دوباره آلوده می شود. (البته، شما باید کانترهای آشپزخانه خود را نیز تمیز نگه دارید.) . بعد از استفاده از اسفنج ، آن را فشار داده و اجازه دهید خشک شود.

چه زمانی باید اسفنج را دور بیاندازیم؟

اگر اسفنج شما بوی بدی گرفت، وقت آن است که از شر آن خلاص شوید. حتی اسفنج های کمی بدبو نیز باید دور ریخته شوند. اگر بویی را استشمام کنید، پس حتما اسکاچ شما آلوده شده است.

آیا جایگزینی برای اسفنج وجود دارد؟

مصرف کنندگان می توانند از یک برس تمیزکننده یا چوب ظرفشویی استفاده کنند. موهای برس را می توان راحت تر تمیز کرد و دسته ها را می توان به آسانی ضد عفونی کرد. حتی اگر تصمیم بگیرید که ترجیح می دهید اس اسکاچ دوباره استفاده کنید (مطمئن شوید که یک روتینتمیز کردن دقیق را اجرا کنید)، مطمئناً امتحان کردن آنها ضرری ندارد.

منبع:سلامت

    نظر شما