آشنایی با خطرات و عوارض لیزر موهای زائد

آشنایی با خطرات و عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد با توجه به قدرت بدنی بیمار و تجربه پزشک متفاوت خواهد بود.

به گزارش 9 صبح، عوارض لیزر موهای زائد با توجه به قدرت بدنی بیمار و تجربه پزشک متفاوت خواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه که مربوط به عوارض لیزر موهای زائد است را با هم بررسی کنیم تا ابهامات مربوط به مضرات لیزر را رفع کنیم.

لیزر، موثرترین روش برای حذف موهای زائد است و می‌توان از آن تقریباً برای تمام قسمت‌های بدن از جمله نواحی حساس مانند صورت و خط بیکینی استفاده کرد.

لیزر برخلاف سایر روش‌ها اثرات طولانی‌مدت دارد، اما درست مانند تمام آن‌ها با عوارضی همراه است که نیاز به بررسی دارد. به خواندن ادامه دهید تا با تک تک عوارض لیزر موهای زائد آشنا شوید. 

قرمزی یا سوزش پوست: لیزر با آسیب رساندن به فولیکول موهای زائد شما رشد آن‌ها را کند می‌کند. این کار در بسیاری از افراد با عوارضی مانند سوزن سوزن شدن کوتاه‌مدت، قرمزی یا تحریک پوست همراه است. حتی احتمال کمی تورم نیز وجود دارد. البته این گونه تحریکات در عرض چند ساعت پس از لیزر کردن کاهش می‌یابند. 

پوسته پوسته شدن: برخی از افراد ممکن است پوسته پوسته شدن را در ناحیه لیزر شده تجربه کنند. البته این نیز یک اثر جزئی دیگر است که باید به سرعت از بین برود. بعد از لیزر به پوست خود مرطوب کننده بزنید تا جلوی پوسته پوسته و زخم شدن آن را بگیرید.

تغییر در رنگ پوست: برخی از افراد ممکن است دچار هیپرپیگمانتاسیون یا هیپوپیگمانتاسیون شوند. این یعنی پوست ناحیه لیزر شده شما ممکن است تیره‌تر یا روشن‌تر شود. البته این تغییرات نیز به مرور زمان از بین می‌روند و رنگ طبیعی پوست شما باز می‌گردد.

عوارض لیزر موهای زائد معمولاً جزئی و موقت هستند. پس اگر هر یک از آن‌ها ادامه پیدا کرد، باید با متخصص پوست خود مشورت کنید. علاوه بر این، مانند سایر روش‌های رفع موهای زائد، همیشه خطر عفونت وجود دارد. پس در صورت مشاهده علائم عفونت نیز باید فوراً با متخصص پوست خود تماس بگیرید یا به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

از آن جایی که در این فرآیند از لیزرهای قدرتمند استفاده می‌شود، ممکن است عوارض جانبی لیزر موهای زائد مخصوصاً روی پوست صورت‌، شما را نگران کند. لیزر کردن قسمت‌های نزدیک به چشم نیز به طور بالقوه می‌تواند به چشم‌های شما آسیب برساند.

بنابراین هنگام لیزر کردن باید محافظ چشم بپوشید و احتیاط کنید. در غیر این صورت، این فرآیند برای صورت بی خطر است و فقط خطرات عادی و عوارض جانبی ذکر شده در بالا را به همراه دارد.

عوارض جانبی شدید نادر است و اکثراً فقط در صورتی ایجاد می‌شود که پیش یک متخصص بی تجربه یا آموزش ندیده بروید. این نوع از عوارض لیزر موهای زائد ممکن است مواردی مانند رشد بیش از حد مو در ناحیه لیزر شده، تغییر در بافت پوست و باقی ماندن جای زخم یا تاول را شامل شود.  

یکی از باورهای غلط و رایج این است که لیزر موهای زائد می‌تواند باعث سرطان شود. در این زمینه شواهد علمی زیادی وجود ندارد. این درست است که لیزر مورد استفاده برای از بین بردن موهای زائد مقداری تابش تولید می‌کند، اما این تابش مضر نیست.

در واقع، لیزرهای مورد استفاده در این فرآیند فقط فولیکول‌های مو را با حداقل میزان تابش هدف قرار می‌دهند.

از آن جایی که لیزرها فقط به پوست نفوذ می‌کنند و به هیچ اندام دیگری نمی‌رسند یا روی آن تأثیری نمی‌گذارند، امکان ندارد که لیزر باعث نازایی شود؛ حتی اگر لیزر روی ناحیه بیکینی بتابد. 

در واقع می‌توان گفت که برای اکثر افراد، لیزر یک روش ایمن و موثر برای رفع موهای زائد محسوب می‌شود و فقط عده خاصی هستند که باید از آن اجتناب کنند. 

انجام لیزر برای چه کسانی ممنوع است؟

افراد کمی هستند که یا باید از درمان لیزر موهای زائد اجتناب کنند یا وقتی که قبل از انجام این روش با پزشک خود مشورت می‌کنند، به ویژه مراقب باشند. این افراد عبارتند از:

افراد باردار: لیزر موهای زائد برای افرادی که باردار هستند توصیه نمی‌شود. در واقع تا به حال هیچ مطالعه علمی انجام نشده است که بی خطر بودن آن را ثابت کند. پس شرط احتیاط حکم می‌کند که اگر باردار هستید، لیزر موهای زائد خود را تا بعد از زایمان و بازگشت هورمون‌ها به حالت عادی به تعویق بیندازید.

افراد حساس به نور: افراد حساس به نور نباید موهای زائد خود را لیزر کنند. برخی از داروها حساسیت به نور را افزایش می‌دهند؛ به عنوان مثال، برخی از داروهای ضد افسردگی، ضد انعقاد خون یا داروهای ضد التهابی. در نتیجه مهم است که با متخصص پوست خود مشورت کنید و اگر برایتان خطرناک است، لیزر موهای زائد خود را به تعویق بیندازید. 

افراد دارای اسکار‌های کلوئیدی: افرادی که اسکارهای کلوئیدی یا مشکل ترمیم پوست مانند اسکار هیپرتروفیک دارند، ممکن است لازم باشد که فکر لیزر موهای زائد را از ذهن خود بیرون کنند تا بعداً مجبور به سر و کله زدن با عوارض لیزر موهای زائد خود نباشند. البته اکیداً به این افراد توصیه می‌شود که این مشکل را نیز با پزشک خود مطرح کنند. 

کلام آخر

عوارض لیزر موهای زائد بسیار زیاد است، اما اکثر آن‌ها جزیی و زودگذر هستند و خطر بزرگی ندارند. قرمزی، سوزش، پوسته پوسته شدن و تغییر رنگ پوست، نمونه‌هایی از این عوارض هستند که البته با مراجعه به یک متخصص پوست خوب و محتاط بودن می‌توان از آن‌ها اجتناب کرد. 

نظر شما